"Zeytinyağında zor bir yıl bizi bekliyor"

Zeytin ve zeytinyağı rekolte tahmin sonuçlarını açıklayan İTB Başkanı Işınsu Kestelli, "Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Türkiye'de de düşüş olduğunu öngördük" dedi

Giriş Tarihi: 18.9.2013
İzmir Ticaret Borsası (İTB) koordinatörlüğünde yapılan 2013-2014 sezonu zeytin ve zeytinyağı rekolte tahmin çalışması sonuçlandı. Bu sezon 201 bin ton olan zeytinyağı rekoltesi yeni sezonda yüzde 30 azalarak 140 bin 729 tona, zeytin rekoltesi de 455 bin tondan 391 bin 744 tona düşecek. Ege ve Marmara Bölgesi'nde ise zeytinyağı rekoltesi 69 bin ton olacak. İTB öncülüğünde İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Akhisar Ticaret Borsası, Marmarabirlik, Aydın Ticaret Borsası, Zeytindostu Derneği ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü katkıları ile yapılan rekolte tahmin sonuçlarını açıklayan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Türkiye'de de zeytinyağı rekoltesinde düşüş öngördüklerini söyledi.

GEÇİM KAYNAĞI OLDU

Işınsu Kestelli, rekolte tahminlerine 5 ayrı bölgede 5 ayrı uzman ekiple çalışma yaptıklarını açıkladı. Türkiye'nin dünyada 5 büyük üreticiden biri olduğuna dikkat çeken Kestelli, "170 milyona yaklaşan zeytin ağacının yaklaşık ortalama 200 bin ton zeytinyağı ve 450 bin ton sofralık zeytin üretimi ile 400 bin ailenin geçim kaynağı oldu. Bereketli geçen bir sezonun ardından bu yıl ihracatımız 400 milyon dolara ulaşarak son yılların en yüksek düzeyine çıkacak. Önümüzdeki hasat döneminde de düşüşü öngörüyoruz. Zorlu bir yıl bizi bekliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Zeytinyağında zor bir yıl bizi bekliyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN