Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu öğrencilere yazık

Buca'da Tuğsavul İlkokulu'nun müteahhidi kayıplara karıştı. Bu yıl yeni yapılan 30 Ağustos İlk ve Ortaokulu, 90 bin liralık borç birikince elektriksiz ve susuz kaldı

Giriş Tarihi: 19.9.2013
Buca ilçesindeki Tuğsavul İlkokulu'nun ek binasını yıkarak yerine yenisini yapacak olan müteahhit kayıplara karışırken aynı ilçede bu sene yeni yapılan 30 Ağustos İlk ve Ortaokulu, 90 bin liralık borç nedeniyle elektrik ve susuz şekilde eğitime başladı. Bu arada okulun duvarında bulunan elektrik paneli ve kablolar ile kapağı açık bırakılan havalandırma boşluğu, minik öğrencilerin can güvenliği için büyük tehdit oluşturuyor. Şirinyer'de bulunan Tuğsavul İlkokulu'nda geçen yıl Şubat ayında yapılan incelemede, okulun iki binasından birinin çürük olduğu ve yıkılıp yerine yenisinin yapılmasına karar verildi. Bunun üzerine bina boşaltılarak ihalesi gerçekleştirildi. Ancak ihaleyi kazanan müteahhit, okulda kısa süreli gerçekleştirdiği yıkım işleminin bir bölümünü yaptı ve ardından kayıplara karıştı. Aradan geçen 7 aya rağmen yıkılmayan ve kaderine terk edilen bina, küçük öğrenciler için tehlike yaratmaya başladı. 2013-2014 eğitim öğretim yılının başlamasından sonra okulun bahçesindeki çirkin bir görüntü oluşturan bina geceleri tinercilerin ve evsizlerin mekanı haline geldi. Geçen yıl binayı yıkılması için boşalttıklarını aktaran okul yetkilileri, "Bir binanın eksikliğinden yer sıkıntısı yaşıyoruz. Buca Kaymakamlığı ve Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü konuya el attı. Çözülmeye çalışıyor. Müteahhidi arıyoruz. Fakat telefonlarımızı açmıyor. Kendisine ulaşamıyoruz" diye konuştu.

90 BİN LİRALIK BORÇ

42 yaşındaki veli Mustafa Kılıç (42) kızı Tutku Naz'ın bu yıl birinci sınıfa başladığını belirterek, "Ana sınıfına giden öğrenciler elektrik ve su olmadığı için oryantasyon eğitimi alamadılar. Okul açıldığından beri elektrik ve su yok" dedi. Satış ve pazarlama işiyle uğraşan 40 yaşındaki Nuran Arat da, "Oğlum Efe bu yıl ilkokul birinci sınıfa başladı. Öğleden sonra saat 13.30'da okula getiriyorum. Fakat elektrik ve su sıkıntısı nedeniyle saat 15.00'te okuldan çıkıyor. Merdivenler karanlık olduğu için çocuklarımız inip çıkarken düşebilirler. Gerçekten çok tehlikeli" dedi. Öğrenci velisi Gülşah Savaş, "Okulumuz inşaat halinden hala çıkamadı" derken Okul Aile Birliği Başkanı Özlem Deniz de, "Ortaokul ve ilkokulda toplam 2 bin 810 öğrenci mağdur oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu öğrencilere yazık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN