Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yamanlar tartısması

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile AK Parti Milletvekili İlknur Denizli arasında, Karşıyaka'ya yapılması planlanan Çöp Bertaraf Tesisi kavgası bitmiyor

Giriş Tarihi: 19.9.2013
'Denizli, köstek değil, destek olsun'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AKP İzmir Milletvekili İlknur Denizli'nin, Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin kurulması planlanan araziye ilişkin eleştirilerini değerlendirdi, "Sayın Milletvekili İzmir'in çöp sorununu bitirmeyi gerçekten isteseydi, Büyükşehir'e, engel değil destek olurdu" dedi. Denizli'nin "Rüzgar kötü kokuyu Karşıyaka'ya taşıyacak ve kanatlı istilası emlak fiyatlarını düşürecek" dediği tesislere ilişkin en küçük bir bilgisi dahi olmadığını belirten Kocaoğlu, şunları söyledi: "İddiaları komik gerçek dışı. Atıklar burada tamamen kapalı ortamlarda değerlendirilecek. Tesisin 100 metre yakınına bile koku yayması mümkün değil. Sızıntı suyu ve gürültü de olmayacak. Devlet kurumlarından aldığımız onay çerçevesinde ÇED sürecine devam ediyoruz. Ayrıca tesise ulaşım için yeni yol açacağız. Çöp TIR'ları kesinlikle yerleşim alanlarına girmeyecek. Böyle çevreci bir yatırıma neden karşı çıkılır, anlayabilmiş değilim."

"SAMİMİDAVRANMIYOR"
Denizli'nin açıklamalarının "Siyasi bağnazlığın son ve en güzel örneği" olduğunu söyleyen Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir milletvekilinin görevi, gerçek dışı söylemlerle ortalığı karıştırmak olmamalı. Sayın Denizli, artık İzmir'e yakışmayan Harmandalı çöp depolama alanının kaldırılması konusunda, polemik yaratmaktan başka hiçbir iş yapmamıştır. Hiçbir zaman samimi olmayan söylemleri, kentinin değil sadece kendinin geleceğini düşünen, popülizm uğruna İzmir'in en önemli çevre projesine engel olan ve bunu bir marifet olarak gören zavallı bir zihniyetin ürünüdür."

"İzmir'in kaynakları şahsi serveti değil!"
AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Başkan Aziz Kocaoğlu'nun "Kenti için değil, kendi için konuşmuş" sözlerine tepki gösterdi, "Karaburun yarımadasının Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesi için uğraşmış, çevre sorunlarına duyarlı milletvekili olarak Karşıyaka'da yapılması planlanan çöp tesisinin olumsuz çevresel etkileri üzerine yaptığım itirazlara karşılık Sayın Aziz Kocaoğlu'nun aşırı kişiselleştirilmiş ve siyasi nezaket sınırlarını zorlayan açıklamaları İzmir Büyükşehir Başkanı'na yakışmamıştır" dedi.

"BİLİMİN IŞIĞINDA"
"İzmir Aziz Kocaoğlu'nun emeklilik meşgalesi değildir" diyen İlknur Denizli sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir'in kaynakları Sayın Aziz Kocaoğlu'nun şahsi serveti değildir. İzmir'in gelecek on yıllarını etkileyecek çöp tesisinin kurulacağı yere ve izlenen yönteme ilişkin itirazlarımız bilimin ışığında, İzmirlilerin, Karşıyakalıların hakkını korumak için yapılmış açıklamalardır. ODTÜ ve Hacettepe gibi ülkemizin en saygın üniversitelerinin bilim insanları hazırladıkları raporda 'Yapılan değerlendirmeler Yamanlar bölgesinin İzmir İli için doğru bir katı atık deposu/işleme alanı olmayacağını göstermektedir' denmektedir. Bunları bilim insanları söylüyor. Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Gerekirse herkese tek tek anlatacağım. Çöp tesisi İzmir'in akciğeri olan Yamanlar Dağı'na yapılmayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yamanlar tartısması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN