Servis facialarına zimmetli çözüm

Giriş Tarihi: 28.9.2013

Okul servislerinde yaşanan kazalar için İzmir Emniyeti örnek bir karar aldı. Artık servisler trafik polislerinin sorumluluğunda olacak. Kriterlere uymayanların çalışmasına izin verilmeyecek

Muğla'nın Dalaman İlçesi'nde anasınıfı öğrencisi 5 yaşındaki Dağlar Dağlaroğlu'nun öğle yemeği için kendisini eve getiren servis minibüsünün altında kalması bardağı taşıran damla oldu. Servis aracında rehber personel bulunmaması nedeniyle minik Dağlar'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle gözler servis araçlarının üzerine çevrildi. İzmir'de bu konuda güzel bir adım atıldı, 703 okuldaki yaklaşık 3 bin öğrenci servis aracı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerine zimmetlendi. Bundan böyle, trafik polisleri kendilerine zimmetlenen okulların servislerini eğitim öğretim dönemi boyunca sürekli olarak denetleyecek. Öğrencilerin, can ve mal güvenliklerinin her şeyden daha önemli olduğuna vurgu yapan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri, bu nedenle her ekibin sorumlu olduğu okul servislerini eğitim öğretim dönemi boyunca denetleyeceğini belirterek, belirlenen kriterlere uymayan araçların trafikten men edileceğini söyledi.

7 GÜN 24 SAAT DENETİM

UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararına göre, okul yetkilileri, kendileriyle ilgili servis araçlarının plakasını, şoförünü ve rehber personelin kimlik bilgilerini Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bildirecek. Bu şekilde 2013- 2014 eğitim öğretim dönemi boyunca Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, şoför ve rehber personeli 7 gün 24 saat boyunca inceleyebilecek. Yüz kızartıcı bir suça karışmış olan, son 5 yıl içinde ölümlü trafik kazası yapmış şoför ya da servis aracında bir eksiklik bulunursa çalışmalarına izin verilmeyecek.

ARAÇLARDA BU KRİTERLERE BAKILACAK
Trafik ekipleri denetimlerde şu konulara dikkat edecek:
Şoför, sürücü ve yeterlilik belgesine sahip mi?
Araçta trafik ve tescil belgesi var mı?
Zorunlu Karayolu Mali Sorumluluk Sigortası yapılmış mı?
Her koltukta emniyet kemeri bulunuyor mu ve kullanılıyor mu?
Fazla öğrenci alınmış mı?
Öğrenci dışında yolcu var mı? Öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında 'Dur' yazılı lamba kullanıyor mu?
İndirme ve bindirme kurallarına uyuluyor mu?
Rehber personel bulunuyor mu? Şartları uygun mu?
Okul taşıtı ibaresi yazılı mı?
Öğrencilerin kullanılabileceği cam ve pencereler sabit mi?
Kapılar sürücü tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde mi? Dış ışık donanımı çalışır durumda mı?
Bakım ve onarım takip formu düzenlenmiş mi?
Özel izin belgesi var mı?
Aracın geçerli fenni muayenesi var mı?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servis facialarına zimmetli çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN