Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir garip ödül öyküsü

Giriş Tarihi: 29.9.2013

İzmirli Melis Ebeler, tesadüfen tiyatrocu oldu, tesadüfen de bir filmde oynadı. Bu rolüyle "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü"nü aldı, ama film gibi bir macerayla...

Hani şaşırtan bir olay gerçekleştiğinde "Film gibi" denir ya, işte İzmirli Melis Ebeler'in sokakta jimnastik yaparken başlayıp Köksüz filminde oynadığı rolle Adana Altın Koza Festivali'nde biten ödül hikayesi de aynen böyle oldu. Urla Yılay Çeken Kız Anadolu Meslek Teknik Lisesi Çocuk Gelişimi bölümü birinci sınıf öğrencisi Ebeler, bundan 3 yıl önce sokakta jimnastik yaparken Toprak Sahne Tiyatrosu yöneticilerinin dikkatini çekti. Tiyatronun kurucularından Gökhan Altuntaş, bundan sonraki gelişmeleri şöyle anlattı: "O zaman 11 yaşlarında olan Melis'i çok beğendik, annesi Gülbin Hanım'la görüştük, aile kabul etti, Melis tiyatromuza dahil oldu, jimnastik ile tiyatro eğitimini birlikte yürüttü. Bu sırada Köksüz filminin görüntü yönetmeni Ahmet Katıksız ile yönetmeni Deniz Akçay Katıksız, film için çocuk oyuncu aradıklarını söyledi. Melis'i de önerdim, seçmelerde seçildi. Filmin çekimine bu yılın başlarında İzmir'de başladı. İzmir'deki çekimler 12 gün sürdü. Film ekibinden bir süre ses seda çıkmadı. Sonra Köksüz filminin Venedik Film Festivali'nde gösterime girecek tek Türk filmi olduğunu internetten, basından öğrendik. Ancak, ne Melis'e ne ailesine ne de bize bilgi verildi. Melis filmi dahi izlemedi. Daha sonra da Adana Altın Koza Film Festivali'ne katılacağını öğrendik. Ama yine film yapımcılarından bir ses, bir bilgi yok." Filmin galasına dahi davet edilmeyen Melis Ebeler'e önceki hafta cumartesi sabahı bir telefon geliyor. Festivalin organizasyon komitesi tarafından aranan Melis'ten, ilk uçağa atlaması, Adana'ya gelip ödül törenine katılması isteniyor, fazla da bir bilgi verilmiyor. Hikayenin bundan sonraki bölümünü ödül aldığından, ne ödülü aldığından bile habersiz Melis, şöyle anlattı: "Filmin Adana'da festivale katıldığını biliyordum ama davet edilmemiştim. Cumartesi akşamı ödül töreni vardı. Sabah davet gelince şaşırdım. Hemen hazırlandık ve 17.30 İzmir-Adana uçağına yetiştik. Havaalanından bizi özel araçla aldılar, doğrudan törenin yapılacağı yere götürdüler, salona girdik. Düşüncemiz Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü ödülünün bana verilmiş olabileceği idi. Ancak o ödül Jin filmine gidince, biz haliyle üzüldük.

ŞAŞIRTAN ANONS
Sonrasında anons edilince En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü aldığımı öğrendim. Tabii benim ve Toprak Sahne Tiyatrosu'ndan beraber Adana'ya gittiğimiz öğretmenim Gamze Kaplan, bu ödülün bana verilebileceğini hiç düşünmüyorduk. Birden "Melis Ebeler" diye adım okununca çok şaşırdım. Hemen sahneye koştum. Sahnede sadece, Toprak Sahne Tiyatrosu adına ödülü aldığımı ve bizim sloganımız olan 'Özgürlük için direniştir sanat' diyebildim. Çünkü çok heyecanlıydım." Melis Ebeler'in annesi Gülbin Ebeler duygularını şöyle anlattı: "Telefon gelince çok şaşırdık. Babası Sıtkı, haliyle 14 yaşındaki kız çocuğumuzun üstüne titriyor. Göndermek istemedi. Biz öğretmeni Gamze ile birlikte hemen hazırladık. Kuaföre gönderdim. Kıyafetlerini hazırladık. Kızımı giydirdik, süsledik, havaalanına gönderdik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir garip ödül öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN