"Tarlasını satan servisçi oluyor"

İzmir'de servis kazalarının yaşanmadığını belirten Oda Başkanı Bostancı "İşi kuralına göre yapıyoruz. Diğer illerde ise önüne gelen can taşıyor" dedi

Giriş Tarihi: 29.9.2013
Muğla'nın Dalaman İlçesi'nde ana sınıfı öğrencisi Dağlar Dağlaroğlu'nun servis minibüsünün altında kalarak yaşamını yitirmesinin yankıları sürerken, İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı Egeli Sabah'a açıklamalarda bulundu. Muğla'da S plaka uygulamasının olmadığını anlatan Bostancı, "Bahçesini, tarlasını satan bir araç alıp taşımacılık yapıyor. Kazalar da kaçınılmaz oluyor. İzmir'de tahdit uygulaması yaparak korsan taşımacılığı önlüyoruz" dedi.

KOORDİNELİ ÇALIŞMA
İzmir'de servis taşımacılığının öğrenci taşıma yönergesine göre yapıldığını ifade eden Başkan Bostancı, her şeyin yönergeyle bitmediğini, insan unsurunun da önemli olduğunu vurguladı. Bunun için de velilere önemli görevler düştüğünü söyleyen Bostancı, sözlerinin şöyle sürdürdü: "Veliler bu araçların okul taşıtı olup olmadığına, S plakası bulunup bulunmadığına bakmalı. Okul öncesinden 8. sınıfa kadar her araçta bir rehber personel bulunmalı. Diğer illerde bir çok olay yaşanırken İzmir'de olmaması tesadüf değil. Burada biz gerekli denetimleri ve hassasiyeti gösteriyoruz. Araçlarımız teknik açıdan inceleniyor, şoförler eğitim alıyor. Şoför ve rehber personel sabıka kaydına kadar eksiklerini tamamladıktan sonra çalışabiliyor. Milli Eğitim, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve jandarmayla koordineli çalışıyoruz." En ufak sıkıntı olduğunda olaya anında müdahale edip çözüme kavuşturduklarını anlatan Bostancı, "Veliler, anlaştıkları araçlar hakkında bize müracaat ederlerse istedikleri bilgiyi veriyoruz. Ayrıca her araçta fiyat tarifesi var. Bu tarifenin üzerinde bir ücret ödememeleri gerekiyor" dedi. Servis taşımacılığını profesyonelleştirdiklerini ifade eden Bostancı, hizmet içi eğitimlerle sürücüleri bilgilendirdiklerini anlattı. Bostancı şöyle devam etti: "Bu araçlarımız TÜV'de muayeneden geçtikten sonra belediyeler tarafından ikinci kez inceleniyor. Yollarda da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol ediliyor. Trafik Denetleme Şube Müdürü Semih Bey'in çok büyük bir başarısı var. Okulları trafik ekiplerine zimmetledi. Bu daha sağlıklı ve denetimli servisçiliği getirecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Tarlasını satan servisçi oluyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN