Yengesine hayat verdi

Giriş Tarihi: 29.9.2013

14 yıldan beri karaciğerinde bakır birikmesine neden olan wilson hastalığı ile mücadele eden 36 yaşındaki Hafize Genç'e görümcesinin eşi karaciğerini verdi. Genç kadın, "Emaneti çok iyi koruyacağım" dedi

Karaciğerinde bakır birikmesi sebebiyle yıllar önce tanısı koyulan Wilson Hastalığı ile mücadele eden 36 yaşındaki İzmirli ev kadını Hafize Genç, temizlik yaparken aniden rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkiklerin ardından Genç'e karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Hastalığı sebebiyle, nakil olabilmesi için kadavradan uygun karaciğer aranmaya başladı. Fakat Genç'e uygun kadavra bulunamadı. Başkasının sağlığını bozmamak için yaşayan insandan canlı nakili kabul etmek istemeyen Genç 'in durumu kötüleşmeye başlayınca doktorlar ve yakınları tarafından canlı nakil olması konusunda ikna edildi. İki çocuğunun da yaşı karaciğer nakline uygun olmadığı ve eşi de rahatsız olduğu için karaciğerini genç kadına veremedi. 5 kardeşi olan genç kadının sağlığına kavuşması için tüm kardeşler karaciğerini vermek istedi fakat bu sefer de kimisinin kan grubu, kimisinin karaciğeri uymadı. Genç'in bir an önce karaciğer nakli olması gerektiğini öğrenen Konya'da yaşayan görümcesinin kocası İshak Koyuncu, ilk otobüse atlayarak İzmir'e geldi.

YÜZDE YÜZ UYUM SAĞLADI
Yapılan testler sonucu İshak Koyuncu'nun karaciğerinin, Hafize Genç'e yüzde yüz uyum sağladığı belirlendi. İzmir Kent Hastanesi cerrahlarından Doç. Dr. Murat kılıç başkanlığındaki karaciğer nakli ekibi, ikiliyi hemen ameliyata aldı. Yapılan başarılı operasyonun ardından hem Hafize Genç, hem de İshak koyuncu kısa sürede kendine geldi. Görümcesinin kocasından aldığı karaciğer ile 14 yıl sonra sağlığına kavuşan Hafize Genç şöyle konuştu: "Ben İshak'ın yaptığına cesaret edemezdim. Kimsenin sağlığı bozulmasın diye canlı nakili kabul etmedim. Bana uygun kadavra bulunamayınca, mecbur canlı nakil oldum. Sağolsun İshak ve doktorlarım bana sağlığımı geri verdi. Allah hepsinden razı olsun. Sadece İshak değil, onun ailesine de teşekkür ederim. Benim oğlum bana gelip bir başkasına karaciğerimi vermek istiyorum deseydi ben izin veremezdim sanırım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yengesine hayat verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN