Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paterson yıkılabilir

Bornova'daki tarihi Paterson Köşkü'nü restore etmek için ihale hazırlığı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tahsisin iptal edilmesi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı bir mektupla uyardı

Giriş Tarihi: 30.9.2013
Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın 25 yıllığına kendilerine bıraktığı tarihi köşkü restore için ihaleye çıkmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Müzeler Genel Müdürlüğü'nün tahsisi iptal etmesiyle şok yaşadı. Yeniden tahsis protokolü hazırlayıp Ankara'ya gönderdi. Bu arada Bakan değişti, aradan 4 ay geçti Başkent'ten ses çıkmadı. 150 yıl önce inşa edilen köşk yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi taslak protokolün onayına ilişkin yazısına aradan geçen süreçte bir yanıt alamayınca geçtiğimiz hafta Müzeler Genel Müdürlüğü'ne ikinci bir yazı gönderdi. Yazıda Bakanlığı uyaran Büyükşehir Belediyesi "Eğer bir an önce restorasyon çalışmaları başlamazsa tarihi köşk her an yıkılabilir' uyarısında bulundu. Belediye gönderdiği yazıda ayrıca restorasyon çalışmalarının başlayabilmesi için Müzeler Genel Müdürlüğü'nün yeniden tarihi köşkü kendilerine tahsis etmesini istedi, kullanım koşullarının tahsis işlemi gerçekleştikten sonra da belirlenebileceğini ifade etti. Şimdi tüm gözler Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çevrildi. Bakanlık tahsisi onaylar taslak protokolün altına imza atarsa İzmir Büyükşehir Belediyesi tarihi köşk için vakit geçirmeden restorasyon ihalesine çıkacak. Ardından da projeye uygun olarak köşkün restorasyonuna başlanacak. Çalışmalar bittiğinde 150 yıllık tarih yeniden ayağa kalkmış, kent yaşamına kazandırılmış olacak.

ÜST KAT MÜZE OLACAK
Bir İngiliz tüccar tarafından 150 yıl önce inşa ettirilen İzmir'in tarihi binası 38 odalı Peterson Köşkü'nün "Turizm ve Gençlik Merkezi" ile "Atilla İlhan Edebiyat Müze ve Kütüphanesi" haline getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortak çalışma yapacak. Bina restore edildikten sonra iki amacı hizmet edecek. İzmir'in Menemen ilçesinde dünyaya gelen Atilla İlhan'ın adını müzede yaşatmak isteyen bakanlık, köşkün bazı odalarını Atilla İlhan Edebiyat Müzesi için ayıracak. Burada İlhan'a ait eserler, eşyalar ve objeler sergilenecek. Köşk, aynı zamanda gençlere de hizmet verecek. 'Bornova'da eğitim gören üniversite öğrencileri burada düzenleneck kültürel aktivitelere de katılabilecek. Köşkte ayrıca tiyatro, söyleşi gibi etkinlikler de düzenlenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paterson yıkılabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN