Urla'nın Yağcılar köyü sanat galerisine döndü

Tarihi antik dönemlere dayanan, yakın tarihe kadar terk edilmiş eski bir Rum köyü olan Urla'nın Yağcılar Köyünde, kaybolmaya yüz tutmuş olan taş yapıların önemini ortaya çıkarmaya çalışan ve uzun yıllardır Yağcılar Köyünde yaşayan Mimar Serhat Akbay ve moda tasarımcısı eşi Sema Sertkaya Akbay'ın dikkat çeken yığma taş yapısı Bağevi Butik Otel, bu yılki Eski Ev Yeni Sanat sempozyumuna ev sahipliği yaptı.

Giriş Tarihi: 30.9.2013 15:38
Urla Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleşen sempozyuma, Türkiye, Almanya, İtalya, Danimarka, Avusturya'dan pek çok değerli ressam, heykeltıraş ve fotoğraf sanatçısı katıldı. Sempozyumun koordinatörlüğünü ise Tuncay Topcu, Reyhan Abacıoğlu ve Sema Sertkaya Akbay üstlendi. Üzüm bağlarıyla süslü bir manzaraya sahip olan bağevini bir hafta boyunca atölye olarak kullanan sanatçılar, Yağcılar Köyü'nde yaşayan ve keçileriyle birlikte var olan aileleri konu aldılar. Etkinlik kapsamında köy çocuklarıyla birlikte duvarlara resim yapan sanatçılar, Urla Belediyesi'nin düzenlediği bir organizasyonla Tahaffuzhane, KlazamenaiZeytinyağ İşliği gibi Urla'nın güçlü tarihine tanıklık eden yerleri gezdiler.

KÖY SOKAKLARI GALERİYE DÖNDÜ
Geçtiğimiz akşam sonlandırılan sempozyum, eşsiz bir kokteyl ve sergiyle misafirlerini ağırladı. Köyün sokaklarının galeriye döndüğü geceye Urla KamyamakıŞehmus Günaydın, Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri ve Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Yakup Öztuna'da katıldı.

Kapanış kokteylinde konuşma yapan Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, Yağcılar Köyüne bambaşka bir vizyon ve bakış açısı kazandıran Akbay çiftine bu kalıcı etkiyi bıraktıkları için teşekkürlerini sunarak, bütün şehir yasasıyla birlikte tüm köylerin mahalle olacağına dikkat çekti. Yerel yönetici olarak bu güzelliklerin bozulmaması bizim asıl amaç ve hedefimiz diyen Karaosmanoğlu, bu konuya ilişkin bilinci sanatçı bakış açısıyla, hep birlikte güçlendirmek ve geliştirmek gerektiğini dile getirdi.

Etkinlik kapsamında köyde yaşayan insanları da etkinliğe dahil edip, onlara sahip oldukları korunası değerlerin önemini Yeni Sanat yoluyla anlatılmasını amaçlayan Sema Akbay, devam etmesini umdukları etkinliğin çok güzel olduğunu söyleyerek, 'Köyümüz böyle güzellikleri fazlasıyla hak ediyor' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urla'nın Yağcılar köyü sanat galerisine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN