Körfezi'ndeki deniz çayırları tehlikede

Dünyanın en önemli mavi yolculuk noktaları arasında gösterilen Körfezi'ndeki canlıların yaşam kaynağı olarak görülen deniz çayırlarının, kirlilik sebebiyle tehlikede olduğu açıklandı.

Giriş Tarihi: 1.10.2013 14:55 Güncelleme Tarihi: 1.10.2013 16:38
Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin mavi yolculuk yaptığı körfezin kirlilik envanteri çıkarılıyor. Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)'nın 50 bin lira finansman desteğiyle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi tarafından hazırlanan " Deniz Dibi Kirlilik Envanteri" projesi kapsamında yürütülen çalışmalar, 26 Ekim 2013'te sona erecek.

Proje kapsamında, Gökova Körfezi'nde en çok dalınan alanlarda üç ay boyunca inceleme yapıldı. Kıyı yerleşim alanlarına yakın yerler ve tekne trafiğinin yoğun olduğu bölgelerdeki çalışmalarda, kirliliğin nerelerde ne kadar olduğu araştırılarak, daha çok 10-12 metrede yoğunlaştığı tespit edildi. 26 Temmuz 2013 tarihinde başlayan proje kapsamında deniz dibinden çok sayıda plastik ve metal malzeme çıkarıldı. Araba lastiği, akü, televizyon anteni, içki şişesi, pil, el feneri, cep telefonu, kablo, balık ağı, polyester küçük tekne, alüminyum kova, jant kapağı, tencere, şemsiye, gözlük, bıçak, kadehler, demir levhalar ve plastik şişeler bulundu.

Proje koordinatörü olan MSKÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Türker, Gökova Körfezi ve koylarının oldukça yoğun insan kullanımı sonucunda giderek kirlendiğini belirterek, "Yürütülmekte olan bu projede, Gökova Körfezi deniz dibi kirlilik envanteri çıkarılıyor. Denizi kirleten maddeler ve kaynakları tespit edilecek. Bu kirlilik kaynaklarının nereden ve nasıl geldiği, denize nasıl ulaştığı konuları aydınlatılacak. Bu kirlilik kaynağı çöplere ait envanter oluşturuluyor." dedi. Karadan ve denizden yoğun bir kirlilikle karşı karşıya kalan Gökova Körfezi'nin bir an önce pilot bölge seçilerek kurtarılması gerektiğini ifade eden Türker, "Kıyı kesiminde bulunan yerleşimlerden dolayı, kıyı ve denizin yoğun insan kullanımları sonucu denize çok miktarda çöp karışmaktadır.


FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!
Bu çöplerin kaynağı ve kirleticilik etkileri yok edilmediği takdirde çok kısa bir süre sonra bu bölgeler turistlerin geldikleri değil, kaçtıkları alanlar olarak hafızalarda yer edecektir. Bu nedenle en kısa zamanda Gökova Körfezi pilot bölge olarak kabul edilerek, deniz dibi kirlilik envanterinin çıkarılma zorunluluğu bulunmaktadır." şeklinde konuştu. Prof. Dr. Türker, dipteki kirlilik sebebiyle deniz çayırlarının da büyük tehlike altında olduğunu vurgulayarak, "Deniz dibinde bulunan deniz çayırları, deniz dibi kirliliğinden etkilenecek en başta gelen ve en önemli deniz canlı kaynaklarımızdır.

Deniz çayırları (posidonia oceanica), deniz dibi için bir tarla bitkisi gibi görev yapmakta, oksijen üretmekte ve balıklar için bir yaşam ortamı sunmakta, saklanma, beslenme ve üreme alanı oluşturmaktadır. Yakın bir gelecekte deniz dibinde artan çözünme, ortama kimyasal madde karışımı, balıkların doğal habitatının bozulması, canlıların ortamı terketmesi gibi çöplerin vermiş olduğu zararlardan dolayı deniz ekosistemi olumsuz etkilenecek ve denizlerimizde canlı kalmayacaktır." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gökova Körfezi'ndeki deniz çayırları tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN