Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyin fırtınası

Giriş Tarihi: 2.10.2013

Gediz Üniversitesi'nde 7 ülkenin siyasete meraklı gençlerin buluştuğu kampta savaşın ve kanın eksik olmadığı Ortadoğu'ya ilişkin stratejileri masaya yatırdı

Fransa'da bulunan Uluslararası Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIFE), geleceğin liderlerini bir kez daha Gediz Üniversitesi'nde buluşturdu. İlki geçen yıl yapılan düşünce kampının 2'ncisi gerçekleştirildi. Almanya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Romanya, Ukrayna ile Türkiye'den siyasete ve diplomasiye meraklı üniversite öğrencileri katıldı. Onlara Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi akademisyenlerinin yanı sıra Avrupa çevre politikaları uzmanı Dr. Laurent Baechler, uluslararası enerji uzmanı Isabelle Bocquillon ve Ege Üniversitesi Akdeniz Çalışmaları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Panagiota Manoli de eşlik etti. Kampta, "Akdeniz, Hazar Denizi ve Karadeniz bölgesi jeopolitik ilişkileri" konusu masaya yatırıldı. Yedi ülkenin gençlerinden, savaşın, kan ve gözyaşının eksik olmadığı Ortadoğu'yu da kapsayan bu hassas coğrafyaya ilişkin stratejiler geliştirmeleri istendi.

SERTİFİKA VERİLDİ
Üniversiteliler, petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarına sahip olan bölge üzerine bir hafta boyunca kafa yordu. Fikirler karşılaştırıldı, Akdeniz, Hazar Denizi ve Karadeniz'in tüm dünya için taşıdığı önem ele alındı. Gençler, tespitleri ve dile getirdikleri görüşleriyle usta siyasetçileri aratmadı, gelecek vaat etti. İzmir'in tarihi ve turistik yerlerinin de gezildiği etkinlik, sertifika töreniyle sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin fırtınası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN