Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Servis aracları kusursuz cıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerinin öğrencilerin güvenli bir şekilde ulaşımının sağlanması amacıyla kentin çeşitli semtlerinde yaptığı denetimlerde servis araçlarında herhangi bir eksiklik bulunmadı

İzmir Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri yeni başlayan eğitim ve öğretim yılı ile birlikte servislere yönelik denetimlerini arttırdı. Öğrencilerin güvenli bir şekilde ulaşımının sağlanması amacıyla İzmir'in çeşitli semtlerinde denetim yapan zabıta ekipleri 19 okul servisini inceledi. Yapılan incelemelerde servis araçlarında herhangi bir eksiğe rastlanmadı.

KONTROLER YAPILDI
2013-2014 eğitim öğretim dönemi başlamasının ardından Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri servis araçlarını denetledi. Yapılan denetimlerde zabıta ekipleri izin belgesi, emniyet kemeri, fazla yolcu alınıp alınmadığı başta olmak üzere Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Trafik Yönetmeliği'nde belirtilen hususlara uyulup uyulmadığını kontrol etti. Yapılan denetlemelerde evrakları eksik olan servis şoförleri uyarılırken, kendilerine eksiklerini tamamlamaları 31 Ekim'e kadar süre verildi. Rutin denetimleri okullar açıldıktan sonra yapmaya başladıklarını Büyükşehir Belediyesi yetkilileri şu bilgileri verdiler: "Yol üzerinde durdurma yetkimiz olmadığı için servislerin geldiği ve kaldığı yerlerde çalışma yapıyoruz. Okullar açıldıktan bir hafta sonra başladık. Servis araçlarında hostes olup olmadığına, aracın klimasının durumuna, camlarda kafes olup olmadığı, öğrenciler için emniyet kemeri bulunup bulunmadığına bakıyoruz. Bunların denetimlerini yapıyoruz. Geçmişe dönük ruhsat müracaatları yoksa ceza işlem uyguluyoruz" dedi. Yetkililer şöyle devam etti: " Öğrenci servislerinde güzergah olayı var. Diğer servislerde UKOME tarafından bu kaldırıldı. Okullar servislerinin güzergahı olması gerekiyor. Belli okullara hangi servisin çalıştığı kayıt altına alınması için bu yapılıyor. Servis araçlarının vize işlemlerini 31 Ekim'e kadar yapmaları gerekiyor. 31 Ekim'e kadar bu sorguyu yapmıyoruz. Eskiye dönük ruhsatları var mı diye bakıyoruz. Servis şoförlerinin savcılıktan belli şartları var. Onları emniyet sorguluyor. Öğrencilerin güvenli şekilde evlerine gidip gelmelerini sağlamak için çalışıyoruz. Evrakları eksik olan araçlar sahiplerine 31 Ekim'e kadar belgelerini tamamlamaları için süre verdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servis aracları kusursuz cıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN