Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keçiler yedi

Büyükşehir Belediyesi'nin Kadifekale'de yıktığı binaların yerine önlem almadan diktiği 20 bin fidan, keçilerin kurbanı oldu. 420 dönümlük araziyi şimdi tel örgü ile çevirecekler

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Bundan iki yıl önce Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle dikimi gerçekleşen 20 bin ağaç fidanı, keçilere yem oldu. Kent merkezinde yasak olmasına rağmen keçi besleyen vatandaşların kent ormanına saldıkları sürüler, onbinlerce liralık zarara neden oldu. Keçilerin yediği genç ağaçlar kurudu ve belediye ekipleri tarafından yerine yenileri dikilmek üzere köklendi. Keçi istilası karşısında harekete geçen Büyükşehir Belediyesi keçilerin ağaçlandırılan alana girilmemesi için çevresini tel örgü ile çevirme kararı aldı. Önümüzdeki günlerde yapılacak ihalenin ardından alan tel örgü ile çevrilecek. Daha sonra da bölge yeniden ağaçlandırılacak.

420 BİN METREKARE ALAN
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşların çan ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla bölgede yaşayan vatandaşları Uzundere'de inşa edilen toplu konutlara taşıdı. Kamulaştırma işlemi sonucunda boşaltılan 1968 konut etap etap yıkılarak elde edilen 420 bin metrekarelik alanda kent ormanı oluşturmak için çalışmalara başlandı. 2011 yılı Aralık ayında Başkan Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle Kadifekale'deki ağaçlandırma başladı. Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler heyelan bölgesine 20 bin ağaç dikti. Hedef İnciratı'nda olduğu gibi Kadifekale heyelan bölgesinde de kent ormanı oluşturmaktı. Fakat her şey planlandığı gibi gitmedi. Başkan Kocaoğlu'nun da kendi elleriyle dikimini gerçekleştirdiği ağaçlar bölgede küçükbaş hayvan besleyen vatandaşların otlatmak için ağaç dikim alanına saldığı keçi sürülerinin kurbanı oldu. Keçiler 20 bin fidanı yiyerek onbinlerce liralık zarara neden oldu. Durum böyle olunca Kadifekale'de oluşturulması öngörülen kent ormanı düşüncesi de şimdilik suya düşmüş oldu. Beklenmeyen gelişme üzerine Büyükşehir Belediyesi 420 dönümlük alanı tel örgülerle çevirme kararı aldı. Bu kapsamda Fen İşleri Daire Başkanlığı aracılığı ile ihaleye çıkılması kararlaştırıldı. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek ihale sonrası bölge tel örgülerle çevrilecek. Çevirme işlemi bittikten sonra da keçilerin yediği ağaç fidelerinin yerine yenileri dikilecek. Böylece kentin en hakim tepesinde yer alan Kadifekale geçmişteki çarpık yapılar yerine ağaçların büyümesi ile birlikte insanların piknik yaptığı orman görüntüsü ile yeni bir kimlik kazanacak.

ETRAFI ÇİTLE ÇEVRİLECEK
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri keçilerin yediği fidanların yerine yenilerinin dikileceğini, bölgenin keçilerden korunması için etrafının tel örgülerle çevrileceğini belirttiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçiler yedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN