Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağrısız doğumda lider

Kadın hastalıkları ve doğum konusunda 21 yıllık deneyimi olan Özel Çınarlı Kadın Doğum Hastanesi, epidural anestezi sistemini başarıyla uyguluyor

Giriş Tarihi: 4.10.2013
1992 yılında kurulan Özel Çınarlı Kadın Doğum Hastanesi, kadın hastalıkları ve doğum konusunda sunduğu hizmetlerini başarıyla sürdürüyor. Son olarak hizmet kalitesini daha geniş bir tabana yaymak için SGK ile anlaşma yapan merkez, ileride büyüyerek daha fazla kişiye hizmet sunmayı hedefliyor. Özel Çınarlı Kadın Doğum Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Berkay Ulusoy, Egeli Sabah'a epidural doğumu anlattı.

AĞRIYI KESMEYE YÖNELİK
Epidural anestezi ile epidural analjezinin farkını anlatır mısınız?
Doğum normal yolla ilerlerken verilen ilaç dozu sadece ağrıyı kesmeye yönelik olup anne adayının bacaklarını uyuşturmaz. Eğer doğum sezeryanle yapılacaksa verilen ilaç dozu arttırılır. Böylece hem operasyonda hem de operasyondan sonra 3-4 saat anne adayının bacakları uyuşuk olur. Epidural anestezi de belli bazı bölgeler tamamen uyuşturulduğu için sadece doğumda değil başka kadın hastalıkları ya da karın ile ilgili ameliyatlarda kullanılabilir.
Epidural anestezi nasıl uygulanıyor?
Uygulama tek. Hasta yana doğru yatıyor ya da sırtı dönük bir şekilde oturarak öne doğru eğiliyor. Böylece omurların arısının açılması sağlanıyor. Öncelikle katateri sokacağımız bölgeyi lokal anestezik bir maddeyle uyuşturuyoruz. Daha sonra saç teli şeklinde küçük bir silikon borucuk olan katateri bel omurları arasına sokuyoruz.
Peki bu yöntemin herhangi bir riski var mı?
Evet. Hastalarımızın sıklıkla sorduğu sorulardan biri bu. Özellikle felç kalır mıyım? gibi sorularla çok karşılaşıyoruz. Aslına bakarsanız araba kullanmak bu yöntemden milyon kez daha riskli. Bugüne kadar kötü bir hikaye ile hiç karşılaşmadım. Dünya literatüründe de böyle bir hikaye yok.
Doğumdan sonra yaşanan bel ve sırt ağrısı epidural anesteziye bağlı olabilir mi?
Bu da en sık sorulan ikinci soru. Eğer katater takılırken iğnenin girdiği yerde kanama veya zorlanma olur ise orda oluşan hematomi dediğimiz hafif bir kanama yaklaşık 1-2 gün sürer. Üçüncü gün geçer.Doğum sonrasında ortaya çıkan bel ve sırt ağrıları, tamamen doğumun bitmesine yönelik vücudun eski halini alması için geçen sürede oluşan ağrılardır.
Herkese uygulanır mı?
Hemen hemen herkese uygulanır. Eğer annenin bel bölgesinde iltihabi bir durum var ise, tümör var ise, ya da anne kan sulandırıcı bir ilaç içiyor ise uygulanamaz. Ayrıca kilolu kişilere de uygulanabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrısız doğumda lider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN