Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağduyu çağrısında bulundu

Karşıyaka Belediyesi'nin geçtiğimiz günlerde katı atık bertaraf tesisi için yaptığı menemenli protestoyu değerlendiren Kocaoğlu, "Sorunu çözmek için herkesin daha pozitif ve yapıcı davranması gerekir" dedi

Giriş Tarihi: 4.10.2013
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda 23 ilçe belediye başkanı ve başkan yardımcısının katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kocaoğlu, Karşıyaka Yamanlar'da kurmayı öngördükleri katı atık bertaraf tesisi ile ilgili olarak, Karşıyaka Belediyesi'nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği menemenli protestoyu değerlendirdi. Akıl ve bilim ne diyorsa onu yapacaklarını belirten Kocaoğlu, "Bizim 9.5 senedir kenti dayatma ile yönetmediğimiz bir realitedir. Onun için herkesin İzmir'in kalan tek çevre sorununu yanı katı atık bertaraf tesisi sorunun çözmek için soğukkanlı, samimi, pozitif, yapıcı davranması gerekir" dedi.

KAPALI SİSTEM OLACAK

Katı atık bertaraf tesisi sorununu çözmek için bir yöntem izlediklerini belirten Kocaoğlu; "Uzunca bir süredir hem teknik düzeyde hem yol ve yöntem konusunda evsel atıkların bertarafı, enerjiye dönüştürülmesi, geri kazanılması konusunda teknik arkadaşlarla bir çalışma yapıyoruz. Diğer taraftan da yer arama çalışmalarını sürdürüyoruz. Kuracağımız teknolojide ne bir koku ne atık hiçbir şey bulunmayacak. Tamamen kapalı sistemde yapılacak" dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 90. yılında etkinliklerini hakkında da bilgi veren Kocaoğlu, "Cumhuriyet Bayramı'mızı, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin işbirliğiyle ortak program kapsamında yapacağız. Fener alayı yürüyüşü, kıyı şeridi ve tepelerden havai fişek gösterisiyle altı ayrı noktada düzenlenecek konserlerle coşku içinde kutlanacağız" diye konuştu.

'BAKANLIK İSTEMEMELİYDİ'
İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın, Sümerbank arazisinin Büyükşehir Belediyesi'ne verilmesine ilişkin İl Genel Meclisi'nce alınan kararı veto etmesi konusuna da değinen Kocaoğlu, araziyi isteyen Kültür Bakanlığı'nın da bu işe başından beri hiç kalkışmaması gerektiğini söyledi. Kocaoğlu ayrıca, Özelleştirme İdaresi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi'ne gönderilen Alsancak Kruvaziyer Limanı taslak planı ile ilgili olarak da, "40 bin metrekare AVM küçük mü? 40 bin metrekare AVM o bölgede trafik problemi yaşatmayacak mı? Siz bu sorunun cevabını arayacaksınız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağduyu çağrısında bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN