Tarife kurnazlığı

İZSU, bahçelerinde ağaç olan yazlık sitelerine suyun metrekübünü 85 kuruştan satmaya başlayınca villa sahipleri havuzlarını şebeke suyu ile doldurmaya başladı. İZSU da eski uygulamaya dönüyor

Giriş Tarihi: 4.10.2013
İZSU Genel Müdürlüğü, genel kurul kararı ile geçen yıl Mart ayında tarifeler yönetmeliğinde değişikliğe giderek Tarım ve Hayvancılık Aboneliği'nin kapsamını genişletti. Yeni düzenleme ile metropol alanda tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların yanı sıra bahçelerinde ağaç olan sahil beldelerindeki yazlık siteler de konut tarifesinden daha ucuz olan tarifeden yararlanma imkanına sahip oldu. İşte ne olduysa ondan sonra oldu. 4 bin civarındaki abone sayısı aradan geçen 5 aylık süre zarfından 10 bin'e çıktı. Yeni tarifeden yararlanan siteler ortak kullanım alanlarındaki çimlerle havuzları da şebeke suyu ile doldurmaya kalkınca başta Özdere, Gümüldür, Ürkmez ve Seferihisar gibi sahil beldelerinde yazın su tüketimi yüzde 30 civarında arttı. Ağaç dikimini teşvik etmek amacıyla yapılan düzenleme amacını aştı. Su tüketimini karşılamakta zorluk çeken İZSU, eski uygulamaya dönmek için tarife yönetmeliğinde değişikliği öngören bir önerge hazırladı.


OY KAYGISINA TAKILDI
İZSU Yönetim Kurulu'nun aldığı tarife değişikliğine ilişkin karar, bu sefer de oy kaygısına takıldı. Hukuk, Bütçe ve Tüketiciyi Koruma komisyonlarında oy çokluğu ile kabul edilen önerge, Eylül ayının ikinci haftası gerçekleşen meclis toplantısı öncesi yapılan CHP grup toplantısında meclis üyelerinin tepkisi üzerine şimdilik geri çekildi. Edinilen bilgiye göre bazı meclis üyeleri tarife değişikliğinin kamuoyunda zam olarak algılanabileceğini, bunun da seçim öncesi sıkıntı yaratabileceğine dikkat çekti. Bunun üzerine komisyonlarda CHP'lilerin oyları ile kabul edilen tarifenin şimdilik rafa kaldırılması kararlaştırıldı. Önerge meclis toplantısında Tüketiciyi Koruma, Bütçe ve Hukuk komisyonlarına iade edildi. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, geçtiğimiz Mart ayında gerçekleştirilen tarife değişikliği ile vatandaşların ağaç dikimini teşvik etmeyi amaçladıklarını belirtti. Yetkililer, "Suyun metrekübünü 3 lira 12 kuruştan kullanan konut tarifesindeki yazlık siteler metreküpü 85 kuruş olan tarım ve hayvancılık aboneliğine geçmek için müracaatlarda bulundu. Kısa sürede abone sayısı 10 bin'i buldu. Bununla birlikte özellikhle Özdere, Gümüldür, Seferihisar, Ürkmez gibi yazlıkların yoğun olduğu ilçelerde su tüketiminde yüzde 30'a varan artışlar oldu. Özellikle yazın bu bölgelerin su ihtiyacını karşılamakta zaman zaman sıkıntı yaşandı. Yapılan araştırmada içme suyunu daha ucuza almaya başlayan sitelerin bahçelerindeki havuzları şebeke suyu ile doldurmaya çimleri de yine aynı su ile sulamaya başladıkları tespit edildi" dediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarife kurnazlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN