Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz'de bilim zirvesi

Gediz Üniversitesi, Türkiye'de ilk kez yapılacak 'Türk-Alman Kamu Hukukçuları Forumu'nun ev sahipliğini üstlenecek. İki ülkenin hukukçuları, bilimin önündeki engelleri tartışacak

Giriş Tarihi: 6.10.2013
İzmir, önümüzdeki hafta önemli bir organizasyona sahiplik yapacak. Bir yıl Türkiye'de, bir yıl Almanya'da düzenlenen Türk- Alman Kamu Hukukçuları Forumu'nun 11.'sine Gediz Üniversitesi ev sahipliği yapacak. 10 ve 11 Ekim tarihlerindeki etkinliğe ülkemizden YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlyas Doğan, Anayasa Mahkemesi'nin eski raportörü Prof. Dr. Osman Can ve Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun aralarında yer aldığı 20 hukukçu katılacak. Almanya'yı da Erfurt Üniversitesi'nden Prof. Dr. Arno Scherzberg, Köln Üniversitesi'nden Prof. Dr. Otto Depenheuer, Hamburg Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hans-Heinrich Trute ile birlikte toplam 14 akademisyen temsil edecek.

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
İki ülkenin önde gelen hukukçuları, 2 gün boyunca üniversiteleri masaya yatıracak. Türkiye'deki ve Almanya'daki bilim kurumları karşılaştırılacak, daha özerk ortamların sağlanması için yapılması gerekenler ele alınacak. Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasin Sezer, bu forumun ilk kez İzmir'de düzenlenmesinin önemine işaret etti, "2003'ten bu yana tekrarlanan Türk-Alman Kamu Hukukçuları Forumu, 2 ülke arasında önemli bir yer buldu. Her sene farklı bir konuya hukukçu gözüyle bakılıyor, sonuçlar kitaplaştırılarak kamuoyuna ve çözüm mercilerine sunuluyor. Bu yıl da üniversitelerin idari, mali ve bilimsel özerkliği tartışılacak. İzmir, üniversitelerin daha da özerkleşmesi yolunda böyle bir misyon üstlenmiş olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz'de bilim zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN