Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acil servis evi oldu

Giriş Tarihi: 7.10.2013

İzmir'de eşini kaybettikten sonra sokakta kalan görme engelli Hayriye Çelik, yaşamını Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Acil Servisi'nde sürdürüyor

İzmir'de eşini kaybettikten sonra Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Acil Servisi'nde yaşamaya başlayan görme engelli Hayriye Çelik'in dramı görenlerin yüreğini burkuyor. 6 aydır acil servis içindeki banklarda yatıp kalkan yaşlı kadın buraya kendine ev edindi. Hastaneye gelen vatandaşların ve personelin getirdiği yiyeceklerle hayatını sürdürmeye çalışan Hayriye Çelik, "Acil servis artık benim evim oldu. Burada tuvalete giriyorum. Burada yemek yiyorum. Ev tutacak durumum yok. Tek gelir kaynağım engelli maaşım. Param olunca hamama gidip banyo yapıyorum. Oğlum çöp topluyor. Tek isteğim tek odalı da olsa başımı sokacak bir ev. Ne ilk eşim ne akrabalarım ne de kızım bana sahip çıktı" dedi.

DRAM ÜSTÜNE DRAM

60 yaşındaki şeker hastası Hayriye Çelik, rahatsızlığı nedeniyle 8 sene önce görme yetisini kaybetti. 52 yaşından sonra hayatına görme engelli olarak devam eden Çelik'in dramı bununla da bitmedi. Talihsiz kadın 1.5 sene önce de ikinci eşi Osman Şimşek'i akciğer kanseri nedeniyle 59 yaşında kaybetti. 'Evimin direği' dediği kocasını kaybeden yaşlı kadınının sıkıntıları o günden sonra giderek artmaya başladı. Eşinin ölümünün ardından ilk evliliğinden olan oğlu Galip Bahadır'ın evine yerleşen Çelik, bir süre burada kaldı. Bahadır'ın birlikte yaşadığı kadının başka bir kente taşınması üzerine Hayriye Çelik ve oğlu kirayı ödeyemedikleri için çıkmak zorunda kaldı.

HASTANEDE YAŞIYORLAR
İş bulamayan Galip Bahadır çöp toplayarak geçimini sağlamaya çalışırken, anne Hayriye Çelik de yanına aldığı eşyalarıyla birlikte Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne yerleşti. Acil Servisi kendine ev edinen yaşlı kadın burada yatıp kalkmaya başladı. Gözleri görmediği için hastanenin tuvaletini kullanırken yere düşen Çelik, sağ kolunu kırdı. Vatandaşların getirdiği yemekleri yiyen Çelik, 3 ayda bir aldığı engelli maaşıyla da zaman zaman karnını doyuruyor. Havaların soğumasıyla birlikte geceleri banklarda yatmanın zor olduğunu anlatan Hayriye Çelik, artık insan gibi yaşamak istediğini söyledi. Gündüzleri oğlunun çöp toplamaya gittiğini fakat kazandığı para ve engelli maaşıyla bir ev tutmanın zor olduğunu söyleyen Çelik, "Başımı sokacak tek odalı da olsa bir evim olsun istiyorum. Acil serviste banklarda yatıp kalmak çok zor" dedi. İki çocuk annesi olan Hayriye Çelik, "Bir de kızım var İstanbul'da yaşıyor. O da beni istemiyor. Anlayacağınız ortada kaldım"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acil servis evi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN