Samos görülmeli

Türkiye'ye en yakın Yunan adası olan Samos (Sisam), çevresine yayılmış irili ufaklı plajları, yemyeşil doğası, tarihi kalıntıları ve şirin sokaklarıyla tatilcilerin kolay kolay unutamayacakları tatil beldelerinden biri

Giriş Tarihi: 9.10.2013
Çevresine yayılmış irili ufaklı plajları, yemyeşil doğası, tarihi kalıntıları ve şirin sokaklarıyla, Sisam, ziyaretçilerine sakin bir tatil vaat ederTürkiye'de Sisam Adası olarak adlandırılan Samos, Türkiye'ye en yakın Yunan adasıdır. Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı'na olan en yakın mesafesi 1,5 kilometreden biraz fazladır. 480 kilometrekarelik yüzölçümüyle Ege Denizi'ndeki sekizinci büyük adadır. 35 bin nüfuslu Samos, üç limanı (Vathy, Pythogorio, Karlovasi) ve bir uluslararası havaalanıyla yaz sezonunda gezginlerin Mykonos, Santorini, Naxos, Paros gibi diğer adalara ve Atina'ya geçiş yapmak amacı ile mutlaka uğradıkları, Yunanistan'ın en çok ziyaretçi alan bir adası durumuna geldi. Ancak adayı cazip kılan tek özelliği bu değil. Çevresine yayılmış irili ufaklı plajları, yemyeşil doğası, tarihi kalıntıları ve şirin sokaklarıyla, Sisam, ziyaretçilerine sakin bir tatil vaat eder. Ada 1453'ten 1832'ye kadar Osmanlı hâkimiyetindeydi. Adada Samos Üniversitesi ve katedral büyüklüğünde bir kilise bulunuyor. Ada M.Ö. 5'nci yüzyıldaki altın çağından bu yana: Ege tarihin de arka planda kaldı. Günümüzde ise, ziyarete gelen turistler sayesinde: popülerliği artıyor ve tatil olanakları genişliyor. Adını matematikteki "Pisagor Üçgeni"nden bildiğimiz, antik çağın önemli filozof, matematikçi ve müzisyeni Pisagor, Samoslu idi. Adada, bütün hediyelik eşya satıcılarında bulunan "Pisagor Bardağı"na, içindeki çizgiyi aşacak miktarda sıvı koyduğunuz anda, özel bir sistem sayesinde, tüm sıvı bardaktan boşalıyor. Söylenene göre: bardak, Pisagor tarafından her kesin eşit miktarda şarap içmesi için icat edilmiş. Buna ek olarak, Ada'da yetişen muscat üzümlerinden yapılmış şarapların bizim misket şaraplarımızla yarışabilecek kadar lezzetli olduğunu eklemeliyim. Tadı, aroması ve rengiyle ünlü tatlı Samos şarabı alabilirsiniz.

YEMEKLERİMİZ BENZER

Samos restoranlarındaki yemekler, size ev hasreti çektirmeyecek kadar tanıdık gelecekler. Mezedes, dolmades, keftedes, homous, tzatziki, spanakopita, tarama, moussakka, loukoumades. Bu arada: frappe yani soğuk ve buzlu köpüklü kahve deneyebilirsiniz. Yalnız adada, dikkat yemek saatleri biraz farklı. Öğlen yemeğini, saat 17.00 civarında ve akşam yemeğini saat 23.00 civarında yiyorlar.

GECE HAYATI CANLI
Samoslular'ın, Ege'de önemli bir deniz gücü oldukları dönemde yani MÖ.7'nci yüzyılda, ada önemli bir güç merkezi durumundaydı. MÖ.538 yılında ise, acımasız bir lider olan Polykrates başa geçti. Ticaret ve korsanlık yaparak, büyük bir servet biriktiren Polykrates: kapsamlı bir yenilenme programı ile hikâyeci Aisopos ve matematikçi Pythagoras gibi âlimleri, kendisine çeken bir saray yaptırdı. Samos Adası Polykrates döneminde; altın çağını yaşadı. 19'ncu yüzyılda, tütün ticareti ve denizcilik sayesinde, büyük bir zenginlik ortaya çıktı. Pythagorio şehrinin güzel rıhtımı ve kale kalıntıları görülmeye değer. Buranın tertemiz sularında yüzüp güneşlenmek, geleneksel iş ve ürünlerle uğraşan konuksever insanlarla tanışmak ve gece hayatını sonsuz yaşamak isteyenler için eşsiz bir yer. Polykrates döneminden kalan tek kanıt: antik yapılar arasında, hala ayakta duran, günümüzde güçlendirilmiş olan dev mendirek. Çevredeki kırsal bölgede, iki büyük planın izleri daha görülüyor. Batıda; havaalanının ilerisinde "Hera Tapınağı"nın, yani Heraion'un kalıntıları var. Zamanında dünyanın en büyük tapınağı olması planlanan bu yer, hiçbir zaman tamamlanmamış. Eğer: Selçuk ilçesindeki Efes Artemis Tapınağı yapılmamış olsaydı, ana tanrıça Hera için yapılmış olan bu tapınak: dev boyutuyla, dünyanın yedi harikasından biri olacakmış. Ancak, Efesliler kendi tapınaklarının ölçüsünü biraz daha zorlayarak, boyut olarak da, gösteriş olarak da, komşuları Samoslular'ın bu görkemli tapınaklarını geçmişlerdi. Ne var ki, bugün her iki tapınağın durumu da birbirinden pek farklı değil. Ziyaretçilerin, ayağa kaldırılmış tek sütun, çevredeki tanrıça heykelleri ve zemin kalıntılarından tapınağın bir zamanlar nasıl etkileyici olduğunu hayal etmeleri gerekiyor. Çevrede bir Roma hamamı, başka tapınaklar ve antik yerleşimden kalan diğer kalıntıları da görmek mümkün.

TÜNELİ GÖREBİLİRSİNİZ

Pythagorio'nun yukarılarındaki tepelerde, Polykrates'in zenginlik ve gücünün, belki de en şaşırtıcı örneği var. Adadaki en dikkat çekici yer. Kaynak suyunu 1 kilometre ötedeki yerleşime getirebilmek için, antik Yunanlılar tarafından, 2500 yıl önce, dağın 9 metre altı oyularak yapılmış.

SÖRF İÇİN ÇOK UYGUN
Samos, özellikle batı bölgesindeki plajlarıyla, Ege'nin rüzgâr sörfüne uygun dalgalara sahip. Ayrıca: adanın tek kumlu plajı olan Psili Amos; adanın batısında, bizim Dilek Yarımadası'nın hemen karşısında. Dilek Yarımadası ile Psili Amos arasındaki uzaklık en fazla bir kilometre Yani İstanbul boğazı kadar bir uzaklık var. Hatta dikkatle bakıldığında veya dürbün ile seyredildiğinde, karşı taraf net olarak görülüyor. Burada da; deniz muhteşem güzel, zemini kum ve uzun süre sığ kalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samos görülmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN