Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ders başı yaptılar

Giriş Tarihi: 10.10.2013

İzmir'de dün ikisi devlet, biri özel üniversitede hareketlilik vardı. Dokuz Eylül, Ege ve Gediz üniversitelerinde yapılan törenlerin ardından yeni akademik eğitim yıl başladı

İzmir'de dün akademik yılına başlayan ilk kurum Dokuz Eylül Üniversitesi oldu. Kapılarını 31. kez açan üniversitenin 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı açılışını, Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün'ün ev sahipliğinde Sabancı Kültür Sarayı'nda gerçekleşti. Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Füzün, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin öğrenci sayısı bakımından İzmir'in en büyük üniversitesi olduğunu belirtti, "Bilgi üretmek ve mükemmel eğitim için adeta seferber olduk" dedi. Açılışa Vali Yardımcısı Mustafa Erdoğan, Adalet Komisyonu Başkanı Akar Karasu, önceki Rektörler Prof. Dr. Fethi İdiman, Prof. Dr. Namık Çevik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Halil Köse, Prof. Dr. Recep Yaparel, Genel Sekreter Prof. Dr. Can Karaca ile öğretim üyeleri katıldı.

'YAŞLANMAYAN KURUMUZ'
Açılışta konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, bilim ve teknoloji üretmeden yarınları yakalayıp, inşa edebilmenin mümkün olmayacağının bilincinde olduklarını belirtti, "Bünyemizde 13 fakülte, 10 enstitü, 1 konservatuar, 4 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 49 araştırma ve uygulama merkezimiz bulunuyor. Üniversitelerin iki temel görevi olan bilgi üretmek ve mükemmel eğitim için adeta seferber olduk. Ancak gelinen nokta itibariyle bilgi üretme açısından istenilen düzeyde olamadığımızı itiraf etmek zorundayım. Bunun için yeni düzenlemelere ihtiyacımız var. Bundan sonra akademik yükselmelerin Dokuz Eylül'de daha zor olacağını şimdiden ilan ediyorum. Ülkemizde yayın sayısı artarken, yayın başına yapılan atıf sayısında istenilen artış olamamıştır. Bizim amacımız, Dokuz Eylül Üniversitesi olarak yayın sayısını ve kalitesini birlikte artırmaktır" dedi. Ege Üniversitesi ise 2013- 2014 Eğitim Öğretim Yılı resmi açılışını Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kampüs Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Törene, İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Akkurt, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Serpil Alpman, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, KKTC Misyon Temsilcisi Uğur Umar, Ege Üniversitesi'nin önceki rektörleri, Ege Üniversitesi Senatosu'nun Üyeleri, Öğretim Üyeleri, aileler ve öğrenciler katıldı. Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz 58. açılış töreninde; "Ege Üniversitesinde her öğretim yılının başında düzenlenen açılış törenimize hoş geldiniz. Bizim için çok heyecanlı bir gün. Bugünü bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum ve saygılarımı sunuyorum. Bu yıl bünyemize 11.021 yeni öğrenci kattık. Bu yılın üniversitemize ve ülkemize geçen yıla göre daha başarılı, verimli, barış ve huzur dolu günler getirmesini diliyorum" dedi.

5 YILDA 5 BİN KİŞİ

Gediz Üniversitesi de yeni akademik yılını açılış töreniyle gerçekleştirdi. Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, üniversitenin gösteri merkezinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 5. akademik yıllarına başladıklarını belirtti, 300 olan öğrenci sayısının 5 yılda 5 bin 300'e ulaştığını söyledi. Üniversitenin önemli bir misyonunun da uluslararası öğrenci almak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çevik, 70 ülkeden 360'ı aşan yabancı öğrencilerinin bulunduğunu, öğrencilerin birbirleriyle çok iyi kaynaştığını aktardı, "Bu kaynaşmayı sadece üniversitemizde değil, İzmir'in ve Türkiye'nin tüm üniversitlerinde görmek istiyoruz" dedi. Mütevelli Heyet Başkanı Abdullah Kavuk ise, 5 yıl önce ortaya koydukları hedeflere ulaşmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi, "Geldiğimiz nokta iyi ama yeni hedefler ortaya koyuyoruz. Üniversite- sanayi işbirliği ülkemizde çok yapılan bir şey değil. Teknoloji üretmiyoruz. Ülkemiz dünyanın 10 büyük ekonomisi olacaksa bizim işbirliğine girmemiz lazım" diye konuştu.

ÖNCE MÜZİK SONRA ÖDÜL
Gediz Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılışında, İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının müzik dinletisi sundu. Törende ayrıca üniversitenin bölüm ve programlarına en yüksek puanla giren öğrencilere hediyeler verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ders başı yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN