Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arıtma tesisi gecikecek

İzmirliler'in su ihtiyacını karşılamak için İZSU'nun Bornova'da yapacağı arıtma tesisi, Kamu İhale Kurumu engeline takıldı

Giriş Tarihi: 13.10.2013
İzmir'in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla Devlet Su İşleri tarafından inşa edilen Gördes Barajı'ndan gelecek içme suyunu arıtmak amacıyla İZSU Genel Müdürlüğü tarafından Bornova Kavaklıdere Köyü'nde yapımı öngörülen içme suyu arıtma tesisi bu sefer de Kamu İhale Kurumu'na takıldı. DSİ'nin Gördes'ten içme suyunu İzmir'e taşımak amacıyla inşa ettiği isale hattında son rötuşlar yapılırken İZSU Genel Müdürlüğü'nün yaptığı ihalede komisyonun değerlendirme dışı bıraktığı Aker inşaat, uyuşmazlığı KİK'e taşıdı. 23 Eylül'de yapılan itiraz henüz sonuçlanmazken olan yine İzmirliler'e oldu.

"PROJEMİZ BLOKE EDİLDİ"
DSİ ile İZSU Genel Müdürlüğü arasında 2006 yılında ana protokol imzalandı. İmzalanan protokole uyarınca 100 kilometrelik ishale hattını DSİ yaparken Bornova Kavaklıdere Köyünde'ki içme suyu arıtma tesisini de İZSU Genel Müdürlüğü yapacaktı. İZSU'nun önerisi üzerine DSİ içme suyunu bir an önce İzmir'e ulaştırmak amacıyla projede değişiklik yaptı. Projenin ilk etabının bitirilmesinin ardından DSİ, 118 kilometrelik hattın devamı niteliğindeki ikinci etap isale hattının yapımına başladı. Varılan anlaşma gereği DSİ ishale hattını yaparken İZSU da Bornova Kavaklıdere'de arıtma tesisi kuracaktı. Ancak İZSU proje Ankara'da bir türlü onaylanmayınca ihaleyi de geç yapmak durumunda kaldı. Egeli Sabah'ın gündeme taşıdığı konu kamuoyunda büyük tartışma yaratı. O süreçte DSİ Bölge Müdürü Recep Özdal, projenin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü, Bölge Müdürlüğü olarak projenin dışında olduklarını söyledi. Arıtma tesisinin projelerini İZSU Genel Müdürlüğü'nün hazırladığını DSİ'nin ise yalnızca kontrolörlüğünü yaptığını belirten Özdal; "Henüz İZSU'nun arıtma tesisi ihalesine çıkmadığını, bizim ise ishale hattını büyük ölçüde tamamladığımızı ifade ettim"derken İZSU ise gecikmeden DSİ'yi sorumlu tutu. Başkan Kocaoğlu yaşananlarla ilgili olarak "Projemiz Ankara'da bloke edildi" açıklamasını yaptı. Kavaklıdere İçme Suyu Arıtma Tesisi, Bornova Kavaklıdere Köyü'nde 150 bin metrekarelik alanda kurulacak. Tesis günde 360 bin metreküp suyu arıtacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arıtma tesisi gecikecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN