Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su gelince kuşlar döndü

Giriş Tarihi: 14.10.2013

DSİ'nin sulama sisteminden takviye sağladığı İzmir Kuş Cenneti'nde flamingo, çulluk ve ördek türleri konaklamaya başladı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun, İzmir Kuş Cenneti'nin bazı bölümlerinde su seviyesinin düşmesi sebebiyle kuşların menfi etkilenmesinin önüne geçmek için pompa istasyonu ile takviye yapılması talimatını vermesinin ardından alınan tedbirler neticelerini göstermeye başladı. İlk su takviyeleri ile birlikte Kuş Cenneti'ne flamingo, çulluk ve ördek türlerinin gelmeye başlandığı tespit edildi. İzmir Kuş Cenneti'nde Temmuz ve Ağustos aylarında görülen kuraklık üzerine Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun talimatları doğrultusunda yapılan çalışmalar neticesinde, tatlı su verilmesi için öncelikle DSİ tarafından makineli çalışmalar başlatıldı.

GEDİZ'den İLAVE SU

2 ay boyunca sahaya sulama sisteminden takviye sağlandı. Bunun sonucu olarak Kuş Cenneti'ne flamingo, çulluk ve ördek türlerinin gelmeye başlamış olduğu tespit edildi. Kuş Cenneti'ne ayrıca Gediz yatağından ilave su verilecek. Bu maksatla Maltepe Köyü yakınında bulunan ve ek su temini maksadıyla l997 yılında inşa edilen ancak şu an atıl bulunan Maltepe pompa istasyonu yeniden çalışır hale getirilecek. Pompa istasyonunun çalışır hale getirilmesi ile Gediz yatağından alınacak ilave su, Maltepe ana kanalına iletilecek, oradan da 7 km'lik bir mesafe sonrasında Kuş Cenneti'nin sergen sahasına iletilecek. Bu sistemin kurulması ile gerek sulama mevsiminde gerekse de ihtiyaç duyulan her durumda pompa istasyonundan ek su iletilecek. Ayrıca 7 kilometrelik kanalın su iletim noktalarına kurulacak GPRS ile Kuş Cenneti'ne DSİ sulama kanallarından verilen su miktarları sürekli izlenecek. Son olarak uç nokta olan uçak tavası mevkiine kurulacak GPRS seviye eşeli ile bu noktadaki su seviyesi sürekli takip edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su gelince kuşlar döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN