Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık ve spor turizmi için Muğla atağa geçti

Vali Güvençer, "Muğla çevresinde sağlık ve spor turizmini geliştirecek yatırımlar yapılacağını belirtti, "Sarıgerme'de spora, Dalaman'da da sağlık turizmine yönelik yatırımlar için ön çalışmalarımız devam ediyor" dedi

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin konuğu Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, kentte sağlık ve spor turizmini geliştirilmesine yönelik yatırımlar olacağını belirterek, "Sarıgerme'de spor turizmine yönelik çalışmalar yürütülüyor. Kalkınma ajansı finansı desteğiyle 3 futbol sahası projelendirildi. Tahsis işlemi de tamamlandı. Kısa zaman içinde Muğla'ya üç futbol sahası kazandırılacak. Ara sezonda futbol takımları burada kamp yapabilecek. Dalaman'da sağlık turizmi için ayrılabilecek bir alanın ön çalışmaları devam ediyor. Belki Sandras Dağı'nda bir kayak tesisi yapılabilir" dedi.
Bölgeyi dolaşabildiniz mi?
Görmem gereken daha çok yer var. Bütün sınırlarımızı ve beldelerimizi, kıyılarımızı, bazı örnek köylerimizi hem kıyı hem ova hem dağ kesimlerini gezdim.
Muğla Müzesi yetersiz kalıyor. Yeni bir müzeye ihtiyaç var. Müze konusunda yeni projeleriniz var mı?
Bodrum'da kale içinde yer alan Sualtı Arkeolojisi Müzesi büyük ilgi görüyor. Muğla merkezdeki müzemiz çok güzel ama küçük. Kent merkezinin yeni bir müzeye ihtiyacı var. Bu konuda çalışacağım. Kent müzemiz deposuyla çok güçlü. Güzel ilçelerimiz var. Her biri birer müstakil destinasyon statüsünde çalışıyorlar. Özellikle iç turizmde nispeten biraz mazbut, muhafazakar, ailesiyle birlikte seyahate niyetlenmiş misafirlerimiz için, belli bir yaş grubunda olan ve doğa turizmini isteyen yabancı misafirlerimiz için Muğla merkez küçük butik oteller olabilir. Yakındaki destinasyonlara seyahat edip tekrar Muğla merkeze konaklamaya devam edebilirler. Bu da bir alternatif olabilir. Türk-İslam kültürünün yoğrulduğu bir kent Muğla. Kenti anlayabilmek için kent merkezinde kalıp sokaklarında gezmek lazım. Kent merkezini görmeden, sokaklarını gezmeden yapılmış bir gezi mutlaka eksik kalacaktır.
Şu anda devam eden arkeolojik kazı çalışmaları var mı?
24 ya da 25 antik kentte kazı devam ediyor. 195 adet ören yeri var.
Kentin ekonomisinde madencilik nasıl bir yer tutuyor?
Yarattığı katma değer açısından ilk sıralarda turizm ve tarım yer alıyor. Ya da ikisine de birinci sırada dememiz gerekiyor. Çok küçük farkla turizm birinci, tarım ikinci sırada yer alıyor. Tarımın içerisinde arıcılık ve balıkçılık da var. Nar, narenciye, zeytin ve zeytinyağı da önemli. Üçüncü sırada madencilik geliyor. Türkiye kültür balıkçılığının yüzde 70'i Muğla'da yapılıyor.
Muğla'da bir yurt sıkıntısından söz ediliyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Yüksek öğrenim yurtlarıyla ilgili bir ihtiyaç var. Ama Muğla'nın öncelikli sorunlarından biri bu değil. Kredi Yurtlar Kurumu'nun bin kapasiteli yeni bir yurt yapma projesi de var. Özel yurtlar da yapılacak. Bahsedildiği gibi çok büyük bir sorun yok.
Yalova Deprem Kriz Merkezi'nde Vali Yardımcısı olarak görev yaptınız. Muğla birinci deprem kuşağında bir kent. Kentsel dönüşüm depreme karşı alınan önlemler arasında en başta yer alıyor. Muğla'da kentsel dönüşüm çalışmaları nasıl gidiyor?
-Çok fazla bir çalışma yok. Hükümet nezdinde mevzuatlar yayınlandı. Muğla tabi ki deprem kuşağında yer alıyor fakat kentsel dönüşüm açısından Muğla öncelikli kentler arasında değil. Çok yüksek yapılar yok. Yapısı nispeten yeni. Müdahale edilmesi gereken bir takım yapılar var. Çok öncelikli değil. Büyük dönüşümlere, değişimlere ihtiyaç yok. Kamu yapılarının depreme dayanıklılığının test edilmesi ile ilgili çok yakın zamanda üniversitemiz ile protokol imzaladık. Birkaç yıl içinde tüm eğitim yapıları gözden geçirilmiş olacak. Bazıları zaten kısmen yapıldı.
Vatandaşlar Fethiye'deki paraşüt kazalarından tedirgin. Bu konuda ile ilgili bir çalışmanız var mı?
Orada sabit bir sağlık ekibimiz hazır bekliyor. Organizasyon yapılmış durumda. Arama kurtarma ekiplerimiz çok kısa vadede ulaşabilecek mesafedeler. Mutlak suretle sertifikalı uçucular marifetiyle uçuşlar sağlanıyor. Valilik eliyle sertifikalı kişilerin uçuş saatleri, sağlık durumları denetleniyor. Aksi durumlara müdahale edilmiyor. Sonuçta riskli bir spor. Arada sırada ufak kazalar olacaktır. Benzerleriyle kıyaslandığında risk oranı ve kazayı sayısı makul seviyelerde. Bir de teleferik projesi var Fethiye'ye. FETOP yapacak.
Muğla Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri. Muğla'da turizmi geliştirmek için neler yapılabilir?
Kime sorsanız Muğla'da sektörle ilgili, ilgisiz herkes turizm katma değerinin ve sürdürülebirliğinin arttırılması, turizm gelirinin tabana daha çok yayılması, çevresel değerlerin korunması gerektiğini bilir. Butik oteller çerçevesinde bir turizm mi yoksa Antalya'daki gibi markalı, büyük zincirli otellerle mi giriş yapmak gerekiyor. Mavi tur, kıyılar, koylar, kıyıda konaklama koordinasyonunun iyi sağlanması da lazım. Gerek kültür, gerek inanç, gerek doğa turizmi çok önemli. Turizmin pek çok ayağı var. Turizme sağlık ve spor ayaklarının eklenmesi de güzel olur. Sağlık turizmi konusunda Muğla'nın önceliklendirilmesi gerekiyor. Muğla'daki tüm destinasyonları kentin adı altında toplayan bir markalaşma projesi başlatılmış ve şu anda mesafe alınmış durumda.
Turizm alanında yeni yatırımlar olacak mı?
Sarıgerme civarında spor turizmine yönelik çalışmalar yürütülüyor. Kalkınma ajansı finansı desteğiyle 3 futbol sahası projelendirildi. Tahsis işlemi de tamamlandı. Kısa zaman içinde 3 futbol sahası kazandırılacak. Futbol takımları kamp yapacak. Dalaman'da sağlık turizmi için bir alanın ön çalışmaları devam ediyor. Sandras Dağı'nda kayak tesisi yapılabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık ve spor turizmi için Muğla atağa geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN