Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FECİR ALPTEKİN: Üç gün / Bir ülke

Giriş Tarihi: 16.10.2013
Ay başında yaptığım İrlanda seyahatiyle ilgili küçük detaylara geçen haftaki yazılarımda değinmiştim... Ama ülkenin şu meşhur yollarına, dağlarına tepelerine gönül verdiğim araba yolculuğundan henüz hiç söz edemedim ve bu güzel topraklar hakkında da paylaşmak istediğim bazı bilgiler var... Gitmeden önce Internette şu anekdota rastlamıştım: Dingle'da bir İrlandalı'ya sordum, "Burada mı doğdunuz?" Biraz düşündü, sonra cevap verdi, "Hayır yolun yaklaşık altı kilometre aşağısında doğdum..." Tüm hayatı boyunca burada yaşayıp yaşamadığını sordum... "Henüz değil" dedi, "Hala hayattayım!"

***
İrlanda'nın küçük kasabalarının mavi - yeşil büyülü manzaraları geçen yıllarda izlediğim "Leap Year/ Aşka Yolculuk" filminde iştahımı kabartmaya başlamıştı ilk kez. Film, yazının başında bahsettiğim Dingle kasabasında geçen bir aşk öyküsünü anlatıyordu. Sonunda bize de kısmet oldu ve arkadaşımla araba kiralayıp üç gün vurduk kendimizi yollara. THY'nin direkt uçuşlarıyla Dublin'e ulaşabiliyorsunuz. Buradan kara yoluyla ilk durağınız kentin güneyinde, ülkenin doğu sahil şeridindeki şık sayfiye merkezi Bray. Küçük bir moladan sonra daha güneye devam edip Wicklow Ulusal Parkı'nı ziyaret edebilirsiniz. Uçsuz bucaksız yeşil, orman... Güney rotasını takiben karşınıza çıkacak Cork'ta çok zaman kaybetmeyip bir an önce kendinizi asıl masal kasabası olan Kinsale'e atmanızı net tavsiye ederim. Evet, neredeyse ülkenin en alt ucundasınız artık. Gün tamam, konaklama vakti... İkinci gün istikamet doğu... Önce uçsuz bucaksız Killarney Ulsual Parkı ve Muckross gölü. Buraya en az iki üç saatinizi ayırıp doya doya muhteşem doğanın keyfini çıkarmanızı öneririm. Daha sonra aynı yönde, meşhur Dingle yarımadası ve kasabası. Bana göre İrlanda'nın tüm tarifsiz güzelliklerinin de en güzeli! İkinci gün burada noktalansın ve biraz Dingle insanları arasına karışılıp, o hikayelerde anlatılan dingin yaşamın içine akılsın. Üçüncü ve son gün, artık batı sahilini takiben kuzeye... Yol üzerinde dünyaca ünlü Cliffs of Moher ve ardından zümrüt yeşili Connemara. Biraz sapa gitmeyi göze alırsanız İrlanda'nın tek fiyordu Killary Harbour'u görmeden dönmeyin... Son günü buralarda konaklayarak tamamlayabilirsiniz. Olur da seyahatinize dördüncü günü ekleyebilirseniz, Kuzey İrlanda'ya çıkıp Unesco kültür mirasındaki Giant's Causeway görülmeye değer!

***
Biz bu yolculuğa gerçekten çok iyi araştırarak, çok çalışarak hazırlandık. O yüzden, test edilip onaylanmış rotamızı kısaca size de aktarmak istedim. Olur da aklınıza düşer, bu güzellikleri görmeye niyetlenirseniz düşüncesi ve dileğiyle...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FECİR ALPTEKİN: Üç gün / Bir ülke
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN