85 vagon daha geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro hatlarının uzaması ile birlikte artacak olan yolcu sayısını karşılayabilmek için yeni vagon alımı öngördü. 17 setten oluşan 85 vagon için hazırlığa başladı

Giriş Tarihi: 17.10.2013
Kent içi toplu ulaşımı rahatlatmak amacıyla metro projelerine öncelik veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan toplam uzunluğu 5.5 kilometreyi bulan Üçyol - Üçkuyular Metro Hattı'nın inşaatına devam ederken diğer yandan da metro hatlarının uzaması ile birlikte artacak olan yolcu sayısını karşılayabilmek için yeni vagon alımı öngördü. Her birinde 5 vagon bulunan 17 set, yani 85 vagon alımı için hazırlıklara başladı. Uluslararası finans kuruluşu IFC'nin toplu ulaşım için verdiği düşük faizli ve uzun vadeli krediden yararlanmak isteyen Büyükşehir Belediyesi, Yüksek Planlama Kurulu'na başvuruda bulundu. YPK'nın onaylaması ile birlikte vagon alımı yatırım programına alınacak. Ardından da hazineye kefaletsiz dış kredi kullanmak için onaya gönderilecek. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi vagon sayısını 77'den 162'ye çıkarmış olacak.

YOLCU SAYISI ARTACAK

Kent trafiğini rahatlatmak toplu ulaşımda otobüsle taşımacılık oranlarını aşağılara çekmek amacıyla harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi bir yandan Üçyol - Üçkuyular Metro hattını devreye sokmak için çaba sarf ederken diğer yandan da yeni hatların eklenmesi ile birlikte artacak olan yolcu sayısını karşılayabilmek için vagon alımı için kolları sıvadı. Şu an Üçyol - Bornova Hattı'nda yolcu taşıyan 77 adet vagona ilave olarak 85 adet vagon daha almak için çalışma başlatan büyükşehir belediyesi söz konusu vagon alımlarının 5 yıllık yatırım programına dahil edilmesi için DPT'ye başvurdu. Yatırım miktarı belli bir oranı geçtiği için başvuru YPK yani yüksek planlama kuruluna gitti. Şimdi tüm gözler YPK'dan çıkacak onaya çevrildi. Uluslar arası finans kuruluş IFC'nin toplu ulaşım projelerine verdiği düşük faizli ve uzun vadeli kredilerden yararlanmak isteyen büyükşehir belediyesi alımı metro hatlarında taşımacılık yapan METRO A.Ş üzerinden değil de Büyükşehir Belediyesi çatısı altında yapma kararı aldı. Bu kapsamda şimdiden uluslar arası finans kuruluşu ile dış kredi görüşmelerine başlandı.

77'DEN 162'YE ÇIKACAK

Yeni vagonlar her biri 5'er vagondan oluşan 17 set yani 85 vagondan oluşacak. Yeni vagonların filoya katılması ile birlikte metro seferlerinde hem sefer aralığındaki zaman dilimi azalacak hem de artan yolcu sayısı sağlıklı bir şekilde karşılanmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
85 vagon daha geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN