'Bayram gelmiş neyime'

Giriş Tarihi: 17.10.2013

Geçen bayram imar duası okuyan Balçovalı arsa mağdurları, bu bayram da kefen giydi, Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı

Şeker Bayramı'nda imar duası okuyup eylem yapan Balçovalı arsa mağdurları, bu bayramda da yine soluğu Büyükşehir Belediyesi önünde aldı, farklı bir protesto eylemi yaptı. Kefen giyen ve avukatları Mustafa Kemal Turan öncülüğünde Belediye önünde toplanan BAMİD (Balçova Arsa Mağdurları İnsani Dayanışma Derneği) üyeleri imar andı okudu. Balçova'da 40 senedir çözülemeyen imar problemlerini zaman zaman yaptıkları eylemlerle protesto eden BAMİD üyeleri, son eylemlerinde, bir dahaki kurban bayramında kurban olmama dileğinde bulundu. Yaklaşık 250 mağdurun katıldığı eylemde konuşan avukat Mustafa Kemal Turan, siyasilere seslendi, şöyle dedi: "Bizleri hiçbir ortamda dikkate almıyorsunuz. Konuşacağımız zaman ya kaçıyorsunuz ya da bizi susturmaya çalışıyorsunuz. Gelin televizyona çıkalım konuşalım. Bütünlük arz eden çalışmalar yapılmadığı için, bu anlayışla imara açılan yerler bir anda anormal değer olmakta ve bir anlamda spekülasyon sergilenmektedir. Birileri şanslı imarzade olmakta, diğerleri ise imar kurbanı olmaktadır. Bunu kabul etmek mümkün değildir."

İMAR ANDINI OKUDULAR
Balçovalı arsa mağdurları daha sonra imar andı okudu. "Bizim varlığımız, yaptığımız hukuk mücadelesidir ve imar kurbanlarının varlığı, en şanslı imarzadelerin varlığına armağan olmayacaktır. İmar kurbanlarının varlığı bir gün mutlaka oluşacak olan İzmir imar hukukunun varlığına armağan olacaktır" diyen grup, daha sonra olaysız dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bayram gelmiş neyime'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN