"İzmir'de mutlaka lojistik üs olmalı"

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İzmir'in de lojistik maliyetlerini azaltacak bir lojistik merkezine ihtiyacı var" dedi

Giriş Tarihi: 18.10.2013
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, lojistik sektörünün, orta uzun vadede büyüme potansiyeli yüksek sektörlerin başında geldiğine dikkat çekerek, İzmir'in de lojistik maliyetleri azaltacak bir lojistik merkeze ihtiyacı olduğunu belirtti. İzmir'in ulaştırma alanında gerekli altyapı ve üstyapı yatırımlarının yapılmasının ardından sahip olduğu büyük lojistik potansiyelini ortaya çıkaracağını söyleyen Demirtaş, "İzmir'in konumu, Avrupa ve dünya pazarlarına yakınlığı, sahip kentteki uygun yatırım alanları ve organize sanayi bölgelerinin konumu, üniversiteler, kalifiye işgücü ve Ege'deki diğer yabancı yatırımlar ile birlikte lojistik üs olmak için gerekli potansiyele sahip" diye konuştu. 2012 yılı gümrük verilerine göre yapılan ihracatta, İzmir'in ülke ihracatına katkısının 21,1 milyar dolar ile yüzde 14 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "İzmir'in lojistik potansiyele sahip olmasında ülkemiz dış ticaretindeki rolü son derece önemli" dedi.

HEDEFE ODAKLANALIM

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi olması ve 1,2 trilyon dolarlık dış ticaret hedefi doğrultusunda, lojistik sektörünün de önemli bir mesafe kat edeceğini belirten Demirtaş, şunları söyledi: "Mevcut dış ticaret hacmimizin yaklaşık 3 katına ulaşılmasının hedeflenmesi Türk lojistik pazarımızın 2023 yılında dış ticaretimizde hedeflenen büyümeye paralel olarak en az 3 kat büyümesi öngörülüyor. Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda, ihracatın 100 milyar dolarının İzmir'den yapılması hedefine odaklanmalıyız. Bunun için öncelikle denizyolu ile birlikte demiryolu ve havayolu taşımacılığı gibi alternatif ulaşım yollarının kombine bir şekilde kullanılması gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İzmir'de mutlaka lojistik üs olmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN