Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En çevreci köy

Urla Rotary Kulübü'nün yaklaşık 3 yıl önce başlattığı "Sürdürülebilir Köy Geliştirme Projesi" kapsamında Kadıovacık köyü, harikalar yaratıyor

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Urla'nın sessiz ve sakin köylerinden Kadıovacık, Türkiye'de karbon ayak izini ölçen ve her sene karbon salınımını azaltan köy olarak dünya literatürüne girmesinin yanı sıra geleceğe yönelik hedefleriyle dikkat çekiyor. Urla Rotary Kulübü'nün yaklaşık 3 yıl önce başlattığı "Sürdürülebilir Köy Geliştirme Projesi" kapsamında Kadıovacık Köyü, önemli adımlar atıyor. Köy meydanının yenilenmesi, köye içme suyu için arıtma sistemi kurulmasının yanı sıra, iklimsel değişiklikleri en aza indirmek için sera gazı yayılımını azaltmaya yönelik çalışmalar da yapılıyor. Son olarak köyün su ihtiyacını karşıladığı su pompasının elektrik enerjisinin karşılanması için güneşten elektrik enerjisi üretmeye başlandı. Yapılan çalışmalar kapsamında köylülere çeşitli eğitimler verilirken, köyde su ve elektrik enerjisi tasarrufu ön planda tutuluyor. Ayrıca köydeki boş evlerin ise ev pansiyonculuğunda kullanılması planlanıyor. Yaklaşık 220 nüfuslu Kadıovacık Köyü'nün Muhtarı Nazif Çakıroğlu, "Urla Rotary Kulübü'nün desteğiyle köyümüzü daha güzel bir hale getirmek için çalışırken bir yandan da köyümüzü sosyal ve kültürel anlamda geliştirmeye çalışıyoruz. Köyümüzde çevreyi olumsuz etkileyecek sera gazı etkilerini en aza indirmek için çaba sarfediyoruz. Karbon ayak izi salınımını en aza indirmek için çeşitli çalışmalar yaptık. Son olarak köyümüzün su ihtiyacını sağladığımız su deposundaki pompayı çalıştırmak amacıyla güneş panelleri kullanmaya başladık. Kurulan sistem sayesinde kendi elektriğimizi kendimiz üreterek, temiz çevre için katkıda bulunuyoruz" dedi.

"TAŞ EVLER TURİZME"
Köyde sadece karbon salınımını aza indirmek için çalışmalar yapmadıklarını belirten Muhtar Çakıroğlu, "Köyümüzde zeytinyağı üretimi önemli bir yer tutuyor. Ayrıca hayvancılıkla uğraşan köylülerimiz de var. Organik tarım bir diğer hedefimiz. Ayrıca köyümüzde çok sayıda boş taş ev bulunuyor. Bu taş evleri de ev pansiyonculuğuna açmak istiyoruz" diye konuştu. Urla Rotary Kulübü Proje Sorumlusu Necdet Büyükbay ise, 2000 yılında Londra'da başlatılan Karbon Saydamlık Projesi (CDP) çalışmalarına gönüllü olarak yer aldıklarını kaydetti. Büyükbay, "Türkiye'de kentsel dönüşüm kadar kırsal dönüşümünde önemli oludğuna inanıyoruz. Bu kapsamda Kadıovacık Köyü'nde bu dönüşümü yapmak istedik. öncelikle köyün meydanında çeşetli düzenlemeler yaptık. Ayrıca köye ters ozmoz sistemiyle çalışan bir su arıtma sistemi, su deposunun bulunduğu bölgedeki pompanın enerjisini karşılamak için güneş panelleri kurduk" diye konuştu. Büyükbay, "CDP'ye kayıtlı olan dünyadaki en ufak ölçekli köy olan Kadıovacık köyünün karbondioksit emisyonunu düşürmek istiyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En çevreci köy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN