Engellilerin hikayesini anlatıp gülümsetecek

Görme engelli Cem Cansız, yaşamda karşılaştığı traji komik hikayeleri bir araya getirdi. Cansız, hazırladığı, "Ne gördün anlat bize" adlı gösteriyi 4 Ocak'ta Karşıyaka'da ücretsiz sergileyecek

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Görme engelli Cem Cansız, engellilerin günlük yaşantısında karşılaştığı trajik komik hikayeleri bir araya getirdi. Derlediği hikayeleri stand-up gösterisi haline getiren Cansız, anılarını kendisini izlemeye gelen seyircilere aktaracak. Cansız, 4 Ocak 2014 tarihinde seyirciyle buluşacak olan gösterisi için oldukça heyecanlı. Annesi 8 aylık hamileyken doktor hatası sonucu röntgen cihazına sokulunca, anne karnında gözlerini kaybeden Cem Cansız, 15 yaşına kadar görme engelini kabullenmediğini belirterek, "Bir gün kendimle barıştım. Kendimi ve kusurlarımı sevdim. Sonuçta ben görme engelliyim. Bunu ne kadar kabullenmesem de durum bu. Bende hal böyle olunca olaylara mizahi yönden bakmaya başladım. O kadar çok malzeme çıktı ki, bunları bir gösteride toplamaya karar verdim" dedi.

"HANGİ ATA SÖYLEDİ?"

Asıl mesleği müzisyenlik olan ve geçimini barlarda sahne alarak sağlayan Cem Cansız, sahne aldığı barda yaşadığı ilginç bir anıyı şöyle anlatıyor: "3 kişilik bir müzik gurubumuz var. Türkü barda sahne alıyorduk. Fakat patron bizden daha ucuz bir grup ile anlaşmış bizim işimize son vermek için bahaneler arıyor. Çeşit çeşit bahaneler buldu. Kaval çalan arkadaşım, enstrümanını çalarken gözlerini kapatır ve konsantrasyonunu sağlar, ona 'Sen buraya uyumaya mı geliyorsun' dedi. En garip bahane bana denk geldi. Benim gözler görmüyor, işime son vermek için "Bara gelen kadın müşterilere bakıyorsun onları taciz ediyorsun' diyerek beni işten çıkardı. Yani böyle bahanelerin olduğu bir torbadan kura çeksek bu bahane bana çıkmaz. Bunları insanlarında duyup gülmesi gerektiğini düşündüm. Babama stand-up gösterimden bahsettim. 'Ne gerek var böyle şeylere' dedi. Ama tabii sonra kendisi de gülmeye başladı. Bana sonsuz desteğini verdi" dedi. Doktor hatası yüzünden kör olduğunu söyleyen Cansız hiçbir zaman o doktoru aramayı aklına bile getirmediğini belirterek, "Ben o içerisinde kör sözcüğü geçen atasözlerini söyleyen ataları arıyorum. Körle şaşı kalkar" atasözü yüzünden çok şey kaybettim. Görme engelliyseniz, bazı şeyler gücünüze gidebilir ama bu engelinizden dolayı değil, insanların düşüncesizce söylediği sözler yüzünden" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engellilerin hikayesini anlatıp gülümsetecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN