Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Barınaklara destek olalım

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Geçenlerde eski iş yerimin sahibi Mehmet Soyer yemeğe davet etti. Eski bir müşterek dostun da katılımıyla güle oynaya öğle yemeğine başladık.
Başladık da, lokmalar boğazıma diziliyor yutamıyorum.
Mehmet dost fark etti, "Ne oldu Hülya, sorun ne" dediğinde, "Valla kusura bakmayın, ben bu güzelim eti yiyemeyeceğim.
Karşımda minnoş bir kedicik var. Bu yavru gözümün taa içine bakarken geçmiyor lokmalar boğazımdan"
dedim. "Aaa düşündüğün şeye bak, ona da ver" deyince Mehmet bey rahatladım.
Yani neticede davet sahibi güzel ve lezzetli ikramlarda bulunuyor.Al onu yeme bir hayvana yedir, bazılarının tuhafına gidebilir. Hemen tabağımdan kediciğe köfte transferinde bulundum.
Nasıl aç anlatamam!
İştahla yedi, bir yandan da çevreyi süzüyor, acaba yemeğine göz diken olur mu diye. Çabucak bitirdi yemeğini. Bir saat yalanıp temizlendi tatliş. Bu arada bana yeni bir yemek servisi geldi.
Zira aç kalabilirdim. Ama Mehmet bey inanılmaz bir can dost sevgisiyle doludur. Soyer Kültür ve Sanat Fabrikası'nda da sokaktan gelen hasta köpek ve kedilerin bakımını sağlardı. Şanslıydık bu konuda yani. Neden geldin bu konuya dediğinizi duyar gibi oluyorum sevgili okurlarım.
Günümüz de artık her ilçe belediyesi bir hayvan barınağı kurdu. Kimi çok mükemmel, kimi orta halli, kimi acınacak vaziyette.
Ne olursa olsun belediyelerin yalnız başına bu konuda yeterli olmaları pek mümkün değil.
Kesinlikle dış desteğe ihtiyaçları var. Bu dış destek tabii önce sivil toplum kuruluşları.
Sonra da kim biliyor musunuz?
Vatandaş evet vatandaş.
Boş günlerde gidip barınaklarda destek olmak şart. Ayrıca ve de en önemlisi sevgi. Yani başlarını okşamak yemekten de değerli o yalnız yavrular için. Ama tabii ki yemek de şart.
Yani beslenmeleri lazım. Bunun için her ilçe belediyesi kendilerinin denetimin de ki tüm lokanta, kafe ve restorantlarla işbirliği yapmalı. Yemek artıkları, çöplerle aynı yerde toplanmamalı.
Yemekler ve ekmekler kesinlikle ayrı bir yerde toplanmalı.
Akşam veya sabah belirli bir saatte belediyeler bir araba gönderip bu yemek ve ekmek artıklarını toplatıp barınaklar can dostlara yollamalı. Bu öğle zor, planlaması girift bir durum değil.
Yeter ki niyet olsun. Hayvancıklar açlıktan birbirini yememeli. Çok kez bu vahşeti gördük ve duyduk maalesef. Hadi belediyelerimiz ve İzmir yine örnek olsun.
El ele verelim ve candostların yemek sorununu çözelim. Sevgili okurlarım bu nokta da duyarlı davranacağınızı biliyorum lütfen hep birlikte belediyeleri hareketlendirelim. Can dostların verdiği sıcaklık için de güzel günler dilerim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Barınaklara destek olalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN