Esnaf umutlu

Giriş Tarihi: 20.10.2013

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kamuoyunda Hipermarketler Yasası olarak bilinen yasanın yılbaşına kadar TBMM'den geçeceğini açıklaması, esnafı rahatlattı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın kamuoyunda Hipermarketler Yasası olarak bilinen bir yasayı küçük esnafı korumak amacıyla yılbaşına kadar TBMM'den geçireceklerini açıklaması esnafı heyecanlandırdı. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, yaşanan gelişmelerden büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Bu konuda kurmuş olduğumuz bir komisyon var. Bizzat sokaktaki esnafımızın, odalarımızın, akademisyenlerin görüşlerini alarak bir rapor hazırlayacağız. Bu raporu da başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanlar Kurulu'na, siyasi partilere, İzmir milletvekillerine ilgili herkese göndereceğiz" dedi. CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise, "Esnaf teşkilatımızın TBMM'deki temsilcisi olarak, esnafımız lehine olacak her türlü çalışmayı yapmaya hazırım.sayın Bülent arınç'ın bu konuyu gündeme getirmesi çok olumlu bir gelişmedir" diye konuştu. Kamuoyunda Hipermarket Yasası olarak bilinen ve yıllardır bir türlü çıkarılamayan küçük esnafı korumak amacıyla çıkarılması beklenen yasanın yılbaşına kadar TBMM'de görüşülerek, geçirilmesi hedefleniyor. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın kamuoyunda hipermarketler yasası olarak bilinen bir yasayı küçük esnafı korumak amacıyla yılbaşına kadar TBMM'den geçireceklerini açıklaması esnaf teşkilatları tarafından mutlulukla karşılandı. İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, "İktidar kanadından böyle bir açıklamanın gelmesi bizi oldukça mutlu etmiştir. Yıllardır çıkması için çalıştığımız yasanın çıkarılacak olması sevindirici bir gelişmedir" dedi.

ESNAFA SORULACAK
İESOB bünyesinde bu konuda bir komisyon kurduklarını hatırlatan Mutlu, "Komisyonumuz Kurban Bayramı tatili sonrasında çalışmalarını hızlandıracak. Hipermarketlerden direkt olarak etkilenen odalarımızın temsilcilerinin yer aldığı komisyon bir rapor hazırlayacak. Ancak bu rapor hazırlanırken bizzat sokaktaki, mahallemizdeki küçük esnafa da düşüncelerini soracağız. Kentimizdeki 131 odanın hepsinden görüş isteyeceğiz. Bunlarla da yetinmeyeceğiz. Kentimizdeki üniversitelerden bu konuda görüş isteyeceğiz. Akademik destek alacağız. Hepsini birleştirip bir rapor hazırlayacağız. Bu raporuda Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere bakanlara, siyasi partilere ve milletvekillerine göndereceğiz" diye konuştu. TBMM'de esnaf teşkilatının tek temsilcisi konumunda bulunan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ise, "Bu yasanın adına ne derseniz deyin, artık herkes hipermarketlerin kuralsızlıklarının yarattığı haksız rekabetin farkına vardı. Çok uzun süredir çıkması için çalıştığımız söz konusu yasanın sayın Bülent Arınç tarafından tekrar ülke gündemine getirilmesi güzel bir adımdır"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esnaf umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN