Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her yol denize çıkar

İnciraltı Kent Ormanı, 600 dekar genişliğinde, devasa bir ağaçlık. Yürüyüş için ideal. Burada günbatımını izlemek ise büyük bir ayrıcalık

Giriş Tarihi: 20.10.2013
İnciraltı Kent Ormanı 600 dekara ulaşan genişliği ile İzmir'in en önemli rekreasyon, dinlence ve spor alanlarından biri. Tamamen genç ağaç ve bitkilerle kaplı. Birbirlerini dikine kesen asfalt ve toprak yollar... Sessizlik... Kuşlar... Bir kenarında deniz, dalgalar... Günbatımını izlemek için en uygun yer olan Barış Manço köprüsü, her köşe başında başka bir işlevi olan spor aletleri... Bir turda neredeyse 4 bin metreye ulaşan yürüyüş parkuru. Günlerin uzama süresine paralel olarak her gün birkaç dakika geç başlıyorum burada akşam sporuna. İlk önce çepeçevre bir tur atıyorum hızlı adımlarla. Çamların, demir ağaçlarının, ibrişimlerin, akasyaların, kavakların, eriklerin, iğdelerin arasında... Çoğu zaman serçelerin, kuyruk sallayanların, saksağanların, dem çeken kumruların, kırlangıçların, ağaçkakanların, ibibik kuşlarının o yollarda toz kaldıra kaldıra yürürken beni izlediklerini bilerek... Sonra enlemesine, boylamasına yürüyorum bütün yollarında iki saat boyunca, yolların çoğu denize çıkıyor. Kent Ormanı'nda spor bir yaşam biçimi haline geldi birkaç yıl içinde. Gitmediğim günlerde kendimi eksik hissediyorum.

AĞAÇLARLA SÜSLÜ
Kent Ormanı'nda bazıları 500 metre uzunluğa ulaşan yollar sık sık birbirleriyle buluşuyor. Her birinin kenarları birbirinden farklı türlerde ağaçlarla süslü. Kimisi akasyalı yol, kimisi iğdeli, kimisi ibrişimli, kimisi gül ağaçlı. Kimisinin iki yanında serviler, ters aşılı karadutlar sıralanıyor. Üç-beş yıl içinde çiçekleri, otları, böğürtlenleri, meyveli ve meyvesiz ağaçlarıyla devasa bir ormana dönüşmekte olan Kent Ormanı'nda spor yapmayı düşünen ama tereddüt edenlere öneriyorum: İşte sonbahar. Burada spor tam zamanı. Güvenlik endişeniz varsa yersiz. Artık her köşede kimi ağaçlar arasında gizlenmiş, kimisi bisikletle sürekli tur atan 24 saat görev yapan bir güvenlik ordusu var. Böyle bir alan bizim gibi betona gömülmüş bir kentte yaşayanlar için önemli bir şans ve fırsattır... Yürüyün, spor aletlerini kullanın, karadut yeyin, ilkbahar kokuları arasında derin nefesler alın, erik koparın... Ve karşılaştıklarınızla selamlaşın... Ama altında her zaman birkaç kişinin elinde oltası, sabırla beklediği Barış Manço köprüsünde mola verip, günbatımını izlemeyi de sakın unutmayın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yol denize çıkar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN