Türkiye'de eşi yok

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı İzmir Ambulans Servisi, hızla artan ve genç nüfusun fazla etkilendiği travma vakalarına karşı, "Travma Projesi" geliştirdi

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Türkiye'nin ilk ve tek 112 Acil Merkezi olan İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı İzmir Ambulans Servisi, travma vakalarının artış göstermesi ve bu vakalarda genç nüfusun oldukça fazla etkilenmesi sebebiyle, "Travma Projesi" geliştirildi. Proje kapsamında iki gün boyunca bir dizi eğitim ve tatbikatlar gerçekleştirildi. Kapılarını sadece Egeli Sabah'a açan merkez, Türkiye'de eşi benzeri olmayan insan simülasyon mankenleri ile tatbikatı gerçekleştirdi. Eğitim ve tatbikata 20 eğitmen ve İzmir'deki hastanelerden ve 112 acil ekiplerinden 42 kişi katıldı.

VAKİT KAYBETMEK YOK
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nin iş birliği ile hazırlanan "Travma Projesi" ile ilgili konuşan İl Sağlık Müdür Yardımcısı ve 112 Acil'den sorumlu Dr Turan Sofuoğlu şöyle dedi: "İzmir Ambulans Servisi, Türkiye'de eşi olmayan bir merkez. Buraya bir akademi dersek yalan olmaz. Travma vakalarında ciddi bir artış söz konusu. Bu vakalardan en fazla genç nüfus etkileniyor. Gençlerin, en verimli çağlarında iş gücü kaybı oluyor. Bunun önüne geçebilmek için bu projeyi başlattık. Elimizde olsa travmayı yaşamalarını önlemek isteriz ama böyle bir şey imkansız. Ama travma yaşamış bir vakayı en az hasarla yaşama geri döndürmeyi sağlayabilmek için projeyi geliştirdik. Yaptığımız analizler sonucu, hangi vakanın hangi hastanelere intikal etmesi gerektiğini belirledik. Artık böyle durumlarda sağlık ekipleri hangi vakayı hangi hastaneye götüreceğini biliyor. "


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de eşi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN