'Gupse anne' iş başında

Çocuklara olan sevgisinden evini bebek müzesine çeviren Sönmezer, şimdi de buraya bağış kutusu koyup, sokak ve lösemi hastası çocuklara yardım toplayacak

Giriş Tarihi: 21.10.2013
Profesyonel apartman yöneticisi Emin Sönmezer annesinden miras kalan evi kardeşlerine olan payları ödedikten sonra 2 yıl önce satın aldı. Çocuklar arasında 'Gupse Anne' yani, candan seven kişi olarak tanınan Emine Sönmezer, tek katlı müstakil evi bebek müzesine çevirdi. Küçük yaşlardan beri oyuncak bebeklere de büyük ilgi duyan Emine Sönmezer, bit pazarından, çöplerden ve yakınlarından topladığı eski bebekleri onardı. Onardığı bebeklere hiç üşenmeden ayrı ayrı kıyafetler diken Sönmezer, bu bebekleri evinde sergilemeye başladı. 1000'den fazla oyuncağın sergilendiği Çamdibi semti Meriç Mahallesi 5733 sokak bebek müzesini çocuklar ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

KAMPANYA BAŞLATACAK
Emine Sönmezer, şimdi de sosyal sorumluluk projesi olarak müzeye sokak çocukları ve lösemi hastası çocuklar yararına bağış kutusu koymayı planlıyor. Bu şekilde yardıma muhtaç çocuklara maddi olarak yardım etmemin kendisini mutlu edeceğini ifade eden Sönmezer, "Karşıyaka Lösev'e gittim. Yardım amaçlı bir kumbara koymak istediğimi söyledim. Fakat ne arayan oldu ne de soran. Kimse ilgilenmedi" dedi. Resmi ve dini bayramlarda çocuklara eğlenceler düzenlediklerini anlatan Sönmezer, "Çocuklar buraya gelip ders çalışabiliyorlar. Bana misafirler gelmeden önce yardım ediyorlar. Çocuklar da burayı adeta kendi evleri gibi sahiplendi. Bu semtte çocukların buradan başka gidebilecekleri yerleri yok" şeklinde konuştu.

GÖNÜLLÜ KİŞİLER ARIYOR
İlkokul ve ortaokul öğrencilerini çalıştıracak gönüllü üniversite öğrencisi hocalar aradığını ifade eden Emine Sönmezer şöyle konuştu: "Bu semtte oturan çocukların ailelerinin maddi durumları yetersiz. Bu çocuklara gönüllü olarak hocalık yapacak üniversite öğrencileri arıyorum. Çocukların eğitimine bir nebze de olsa katkım olursa ne mutlu bana. Bu mahallede oturan çocuklara ve ailelerine ücretsiz olarak doğum günü kutlaması, eğlence yaptırıyorum. Cüzi miktarda para alıyorum. Bu parayı da elektrik, su benzeri giderleri karşılamak için alıyorum. Kesinlikle bir ticari kaygımız yok." Bir çocuğun oyuncaksız büyümesi çok acı verici olduğunu söyleyen Sönmezer, "Evlerinde eski oyuncağı bulunanlar bunları buraya getirebilirler. Kırık da olsa ben onları onarıp ihtiyacı olan çocuklara ulaştırabilirim. Müzeye bir oyuncak kumbarası istiyorum. Oyuncaksız hiçbir çocuk kalmasın" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gupse anne' iş başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN