Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Motosikletle beş ülkeyi dolaştılar

Giriş Tarihi: 21.10.2013

İzmirli iki kafadar bir aylık zorlu yolculuğun ardından motosikletle Nepal'in başkenti Katmandu'ya ulaşmayı başardı. İkili şimdi Avusturalya'yı gezmek için gün sayıyor

İzmir merkezli Genesis ayakkabı markasının sahibi Cenk Önkahraman ve aynı şirkette depo müdürü olarak görev yapan Olgar Şenergün'ün, motorsiklet tutkusu İzmir'den Nepal'in başkenti Katmandu'ya uzandı. Geçtiğimiz Haziran ayında başlayan yaklaşık bir ay süren motosikletle Türkiye, İran, Pakistan, Hindistan ve Nepal seyahatini anlatan ikilinin şimdiki hedefleri ise Avusturalya oldu. Katmandu'ya ulaşmak için motorsikletle 12 bin kilometre yol kateden ikili, şimdide yaklaşık 15 bin kilometre sürecek Avusturalya seyahatine hazırlanıyor. İzmir-Katmandu yolculuğunda yaşadıkları ilginç anılarını anlatan motorsiklet tutkunları, bu yola nasıl çıktıklarını Egeli Sabah'la paylaştı. İzmir merkezli Yankı Dış Ticaret A.Ş. bünyesinde üretilen ayakkabılarla ülkenin önemli markalarından biri haline getirdikleri Genesis markasının sahibi Cenk Önkahraman (45), 30 yıldır motosiklet kullandığını belirtti. Arkadaşı Olgar Şenergün'le 20 yılı aşkın süredir beraber motorsiklet kullandıklarını kaydeden Önkahraman, 1993 yılında İzmir'in ilk ve Türkiye'nin de ilklerinden biri olan İzmir Chopper Bikes kulübünün kuruluşunda yer aldıklarını ifade etti.

"MALİYET UCUZ OLDU"
İki tekerlek sevdalıların önünü açmak istediklerini belirten Önkahraman, "Motorsiklete bindiği zaman önümüzdeki sınırları kaldırabilmek istiyoruz. Evliyiz ve çocuklarımız var. Normal insanlarız. Katmandu seyahatinin maliyeti 8-9 bin dolar tuttu. 30 gün sürdü. Bu rakama her şey dahil. Dönüş uçak biletlerimiz, benzimiz, yemeğimiz, vizelerimiz her şey... Aslında çok ucuz tuttu. İran'da benzin 10'da bir fiyatına. Biz 20 liraya otelde kaldık ama çadır kurarsanız 5-6 lira diyorlardı. Bu maliyetle orada 6-7 ay kalabilirsiniz" dedi. Olgar Şenergün'le bir gün oturup sohbet ederken motorsikletle dünyanın farklı ülkelerine seyahat yapma fikrinin gündeme geldiğini dile getiren Önkahraman, "Tesadüfen benim elim Nepal Katmandu'daydı. 'Buraya gidebilir miyiz, gidemez miyiz?' derken beraber yola çıkmaya karar verdik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Motosikletle beş ülkeyi dolaştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN