Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gediz'e dahiler geliyor

Gediz Üniversitesi, robotlar gibi akıllı cihazların dünya çapındaki mimarlarını buluşturuyor. TÜBİTAK, Turksat ve BTK'nın destek verdiği uluslararası sempozyuma 80 bilim insanı katılacak

Giriş Tarihi: 22.10.2013
Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, yüksek teknolojinin geleceğinde kilometre taşı olacak önemli bir buluşmaya hazırlanıyor. Uluslararası Temel Bilimler ve Mühendislikte Hesaplamalar Sempozyumu (International Symposium on Computing in Science&Engineering- ISCSE 2013), üçüncü kez gerçekleştirilecek. 24 ve 25 Ekim tarihlerinde, Kuşadası Pine Bay Oteli'nde düzenlenecek organizasyon, robot, insansız hava aracı, cep telefonu gibi cihazları akıllı ve insansı hale getiren yapay zekanın dünya çapındaki mimarlarını buluşturacak.

TEKNOLOJİYE YÖN

Altı ülkeden (ABD, Almanya, Hollanda, Meksika, Bulgaristan, Türkiye) 80 bilim insanının katılacağı sempozyumda, insanlığın geleceği için yapay zekayı geliştirip makineleri daha akıllı ve donanımlı hale getirmek için kafa yorulacak. Hollanda Utrecht Üniversitesi'nden Prof. Dr. John-Jules Meyer, ABD Nebraska Üniversitesi'nden Prof. Dr. David L. Olson, Prof. Dr. Masoud Nikravesh, Meksika'dan Prof. Dr. Carlos Artemio Coello Coello ve Prof. Dr. İsmail Burhan Türkşen'in de aralarında yer aldığı katılımcılar, teknolojinin yakın gelecekte hayatımızı nasıl değiştireceğine, bizleri nelerin beklediğine ışık tutacak. TÜBİTAK, Turksat, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Kavuklar, Orkide, MEGA International Communication, Derici, Cisco, Hamle Digital, Festo, Çimentaş ve Çit- Tur'un desteklediği ISCSE 2013 kapsamındaki bir çalıştay ile 18 oturumda konuşulanlar, kitaplaştırılarak dünya bilim çevreleriyle paylaşılacak. Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, bilimin sınırlarının zorlanacağı, insanlığa yeni kazanımların sağlanaca��ı böyle nitelikli bir organizasyonu 3'üncü kez düzenlemenin onurunu yaşadıklarını açıkladı. Prof. Dr. Çevik, I"Yaşamımızın her alanına giren makineler giderek daha da akıllanıp fonksiyonlu hale geliyorsa, değerli bilim insanlarının büyük payı var"dedi.

NELER KONUŞULACAK?
"Makinalar ile yazılımların dünya barışı ve insanlığın iyiliği için etkinleştirilmesi. Robotlara engellerden kurtulmalarını ve rotalarını kendilerinin belirlemesini sağlayacak yeni özellikler kazandırılması. Hastalıkların teşhisi ile tedavisini kolaylaştıracak, bu sayede insan ömrünü uzatacak bilgisayar yazılımlarının geliştirilmesi. İnsansız hava aracı gibi donanımlar arasında daha hızlı ve ucuz iletişimin sağlanması, böylece etkilerinin artırılması. Hayatı kolaylaştıracak verimli, ucuz, yüksek performanslı mühendislik ürün ve sistemlerinin geliştirilmesi. İnsanların elektromanyetik alanlardan etkilenmesinin ölçümü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gediz'e dahiler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN