Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arap sermayesi İzmir'e ucacak

İzmir'de 13 -16 Kasım arasında düzenlenecek Gıda Zirvesi'ne 22 Arap ülkesinden bazı bakanlarla 600 civarında sanayici ve işadamı katılacak

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB), İzmir'de 13-16 Kasım tarihleri arasında Gıda ve Gıda Teknolojileri ile ilgili 13-16 Kasım tarihleri arasında Gıda Zirvesi düzenliyor. Türkiye'nin dev firmalarının katılacağı, ürünlerini tanıtacağı ve ikili görüşmelerin gerçekleştirileceği Gıda Zirvesi'ne 22 Arap ülkesinden 600 civarında iş dünyası temsilcisi katılacak. Arap ülkelerinden bakan düzeyinde katılımların olacağı belirtildi. Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fas, Filistin, Irak, Katar, Komor Adaları, Umman, Ürdün, Yemen, Bahreyn, Cezayir, Cibuti, Libya, Kuveyt, Mısır, sudan, Tunus, Somali, Suriye, Moritanya, Lübnan iş dünyasından önemli isimlerin katılacağı Gıda Zirvesi'nde ağırlık alım heyetlerinde olacak. Tarifeli uçuşların yanı sıra özel jetleriyle de İzmir'e gelecek olan Arap işadamları, Çeşme Sheraton Hotel'deki 1. Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri İkili Görüşme Organizasyonu'na katılacaklar. Gıda Zirvesi'ne hem Türkiye'den hem de Arap dünyasının önde gelen gıda firmaları temsil edilecek. 150 Türk firması 600 civarındaki Arap işadamına ürünlerini tanıtma fırsatı bulacak. Türkiye ve Arap ülkeleri arasında proje üretmek, işadamlarını bir araya getirmek amacıyla kurulan TURAB, daha öncede Mersin'de Türk-Arap Ekonomi Bakanları zirvesi gerçekleştirmişti. Gıda Zirvesi'nin ilk gününde stantların hazırlanması ve misafirlerin otele yerleşip Çeşme'yi gezmesi planlanıyor. 14-15 Kasım'da ise Arap ve Türk işadamlarının ikili görüşmeler yapması planlandı.

İŞBİRLİĞİ GELİŞECEK
TURAB İzmir Şubesi Başkanı Sabuhi Attar, "Zirve ile Türk tarımsal sanayi ve üreticileri ile Arap ülkelerinin ürettiği tarımsal sanayi ve tarıma dayalı ürünler, gıda ve gıda teknolojileri konusunda işbirliğini geliştirmek ve pekiştirmek hedefleniyor. Türkiye'nin yıllarca ihmal ettiği pazarlar arasında yer alan Arap ülkeleri ile ticari ilişkilerimizin geliştirilmesinde Gıda Zirvesi'nin önemli bir rol oynayacağına inanıyorum" dedi. Gıda Zirvesi'ne kurutulmuş gıdalardan içeceklere, un ve unlu mamüllerden ambalajlı gıdalara kadar çeşitli sektörlerin bir araya geleceğini belirten Attar, "Gıda Zirvesi ile Türkiye'deki sanayicilerimiz yurtdışına ürün satabilmek için yeni pazarlar bulma imkanına kavuşacaklar. Ayrıca Arap dünyasının önde gelen firmalarının zirvesindeki isimlerde ülkemizdeki yatırım olanaklarını inceleyecekler. Sadece alım heyeti anlamında değil, yatırım anlamında da Gıda Zirvesi'nin ciddi kazanımlar sağlayacağından eminim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap sermayesi İzmir'e ucacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN