Hülya DİNÇEL: Size göre birey nasıl olmalıdır?

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Birey nasıl olunur sizce sevgili okurlarım? Birey olma işi ailede başlıyor, sonra toplumsal ortamda sosyal davranışlarla bütünleşiyor. Birbirini seven, saygı içinde sevgi yumağında yuvarlanan bir aileden mutlu bireyler çıkıyor. Sürekli tartışma, hor görme, saygısızlık ve bencillik ortamından gelen bireyler ise ; topluma girdiklerinde bencillikleri ile ön plana çıkıyor veya tam tersi içe dönük kuşkulu yapılara sahip oluyorlar. Aile ne kadar önemli sevgili okurlarım?İlk öğretmen anne ve baba yaşam yolculuğunun bilgeleri. Sonra sırada ilk öğretmenimiz var. İlk öğretmenini anımsamayan birey yoktur. Ne derin izler bırakmıştır ruhlarımızda. Ve ilk arkadaşlarımız, ilk toplumsallaşmamız. Sağlıklı bir toplumun oluşmasında kuşkusuz sağlıklı bireylerin rolü kaçınılmazdır. Psikolojik bakımdan sağlıklı bireyler, topluma sağlıklı insanlar kazandırır.ve böylece sağlıklı bir toplum meydana gelir. Bireyin sağlığının geniş kapsamlı olarak toplumu ilgilendiren yönü, "Akıl Sağlığı"dır. Akıl sağlığının toplumsal yansımaları bir dizi özellikle gözlenebilir:

HAYAL DÜNYASI ÖNEMLİ
İnsanlara umut veren yaratıcılık niteliklerini harekete geçiren ve zenginleştiren bir hayal dünyasına sahip olmak. Sevme ve sevilmeyi yaşam biçimi haline getirme çabası. Değişimi ve gelişmeyi korkusuzca benimseme gücü. Korkuyu mantıklı bir düşünce sisteminden geçirerek olumlu yaklaşımla karşılayabilme. Olaylara karşı en kötü senaryolardan etkilenmeden risk alabilme yeteneğinin geliştirilmesi. Bir sosyoloji konusu olmakla birlikte T. Parsons'un organizma kuramını da düşünürsek birey kavramının zaten toplumun mekanik bir parçası demek olabileceği görüşüne varabiliriz. Yani eğer birey olabilmişseniz, zaten o toplumun hücrelerinden birisiniz demektir. Eğer toplumla bir iletişiminiz, yaptığınız işlerin ya da varlığınızın herhangi bir işlevi yoksa zaten birey değil ben olursunuz. "Ben"cillikten çıkıp birey olduğunuzda zaten topluma faydanız var demektir.

NASIL YARARLI OLURUZ

Nasıl topluma yararlı birey olunur sorusuna gelince güncel, uygulanabilir cevap çok basit. Bir sivil toplum kuruluşuna üye olup söz konusu sivil toplum kuruluşunun yararlı gördüğünüz işlerine yardım edebilir, gönüllü sivil toplum işleri yapabilirsiniz. Örneğin çevre, sosyal yardım gibi konularda ihtiyaç olan noktalarda gönüllü hizmet veren biri olursanız, elle tutulur ve gözle görülür biçimde topluma yararlı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Sivil toplum kavramı Türkiye'de yeni yeni farkına varılmaya başlanmış bir alan. Ancak kamunun yetişemediği bir çok konuda topluma faydaları Batı dünyasında denenip kabul görmüş bir olgu. Toplumumuza baktığımızda sağlıklı birey olmak ve sağlıklı davranmak zorlu bir sınav gibi... Her gün öldürülen kadınlar, işkence gören aile bireyleri, sorumsuzca işlenen kazalar, okullardaki inanılmaz davranışlar, saygısızca kullanılan toplu alanlar düşündükçe çoğalabilir. Hiç toplu taşım aracında yüksek sesli telefon konuşmasına şahit olmadan gidebildiniz mi? Trafikte sizin sağınızdan geçen magandalara, ne yaptınız? Teteemiz çiçeklerle donatılmış parklara bir külah çekirdeği üfleyenleri ikaz ettiniz mi? İşportacılar, kaldırım işgalleri, yol kesen otoparkçılar... Zor dostum zor. Birey olmak aslanın ağzında. Sağlıklı bireylere özlem kalmış bir toplumda yaşıyoruz. Güzel günler dilerim sevgili okurlarım..


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Size göre birey nasıl olmalıdır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN