Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En avantajlı OSB

Giriş Tarihi: 28.10.2013

Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, TOSBİ'nin borçlarını ödemiş ve altyapısını tamamlamış, İzmir çevresindeki en avantajlı merkezlerden biri olduğunu söyledi

Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler, TOSBİ'nin borçlarını ödemiş ve altyapısını tamamlamış bir OSB olarak İzmir'deki en avantajlı OSB'lerden biri olduğunu söyledi. Gürler, "TOSBİ'de şuanda 42 fabrika faaliyette bulunuyor. 2 bin civarında çalışanımız var. 2014 yılı sonunda toplam 65 fabrikanın faaliyete geçmesini bekliyoruz. 3 bin civarında da istihdam olmasını hedefliyoruz. Demiryolunun faaliyete geçmesi ile birlikte BALO Projesi'ne dahil olacağız. Ve dünyanın her yerine demiryolu ile sevkiyat yapabileceğiz. Gümrüklü antrepo kurarak tüm işlemleri koordineli ve hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Ayrıca bir de endüstri meslek lisesi kurmak istiyoruz" dedi. TOSBİ'nin 1994 yılında 410 hektarlık alanda kurulduğunu belirten Kosat Gürler, "İzmir civarında büyük sanayi parselleri bulmak çok zor. Bunu sadece ALOSBİ ve TOSBİ sağlayabiliyor. Diğer OSB'lerde büyük alan yok. Mesela biz şu anda 450 bin metrekarelik alanı tek parselde tahsis edebiliriz. 17 civarında parselde inşaat ruhsatı, proje aşamasında devam ediyor. Sütaş'ın 100 bin metrekarelik yeri var. Sütaş'ın projesi ÇED sürecinde. Yılbaşına kadar inşaat aşamasına gelirler. 2014'de inşaata başlamalarını bekliyoruz. 2014 sonunda faaliyette bulunan fabrika sayısı en az 65 olur. İstihdam şu anda 2 bini aşkın. Bu rakam da 2014 sonunda 3 bininde üzerine çıkacaktır" diye konuştu.

DOLULUK ARTACAK

Süt ve süt ürünleri üreticilerine yönelik olarak TOSBİ'nin desteğiyle 9 fabrikaya yönelik ortak ön arıtma tesisi kurulduğunu ifade eden Gürler, TOSBİ'nin süt ve süt ürünleri üreticileri için önemli bir merkez haline geldiğini kaydetti. Peynir altı suyunun süt ve süt üreticileri için zeytin karasuyu gibi önemli bir sorun olduğunu belirten Gürler, Gıda Pro fabrikasının peynir altı suyunu işlemede bölgedeki fabrikalar için önemli bir kazanım olduğunu söyledi. TOSBİ'de 197 sanayi parseli bulunduğunu belirten Gürler, "112 tanesinin tahsisi yapılmış. 40'ı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait, biri Tire Belediyesi'nde, 44 adet boş olan var. Doluluk oranımızın giderek artacağını öngörüyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En avantajlı OSB
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN