İlk kez asansör eğitimi

Giriş Tarihi: 28.10.2013
TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, teknik konularda hem mühendis hem de ara teknik eleman elemanların yetişmesi için Uygulamalı Eğitim Merkezi'ni hizmete sokuyor. Sektörlerde görev alacak ara teknik eleman açığının giderek artması üzerine Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, 2 yıl önce kendi bünyesinde aldığı kararla Uygulamalı Eğitim Merkezi Projesi'nin temellerini attı. Fakat maddi imkansızlıklar ve bazı pürüzler nedeniyle proje gecikmeli olarak hayata geçti. 2 Kasım'da açılacak olan merkez, sadece İzmir'den değil, tüm Türkiye'den öğrencileri kabul edecek.

ATÖLYE KURULACAK

Hizmete açılacak merkezin en büyük özelliği ise Türkiye'de ilk defa asansör montaj ve bakım eğitim atölyesi kurması. Burada eğitim gören öğrencilerin asansör teknik bakımı konusunda sertifikalı tek teknik elemanlar olacak olması merkezi benzerlerinden ayıran en büyük farkı. Ülkemizdeki asansörlerin yüzde 80'inden fazlasının güvenli olmaması bu bölümü önemli kılıyor. TMMOB makine Mühendisleri Odası Yönetim kurulu Üyesi Melih Yalçın, "Oda olarak hizmete sokacağımız uygulamalı eğitim merkezimizde sektörlere ara teknik eleman yetiştireceğiz. Özellikle asansör konusunda ciddi bir risk ile karşı karşıyayız. Asansör tekniği ile ilgili piyasada sertifikalı hiçbir eleman yok. Çünkü böyle sertifika veren bir eğitim kurumu yok. Asansör firmaları kendi ekibini kendi kuruyor ve yetiştiriyor. Biz, açacağımız uygulamalı eğitim merkezinde ciddi anlamda eğitim verip başarılı olanlara sertifikalarını vereceğiz ve bu sertifikalar her yerde geçerli olacak" dedi. 2 Kasım'da ilk öğrencilerini kabul edecek olan Uygulamalı Eğitim Merkezi Asansör Montaj ve Bakımı, Kaynak Eğitimi, Hidrolik ve Pnömatik Eğitimi, Soğutma tekniği Eğitimi ve PLC-CNC Eğitimi gibi 5 ana dalda eğitim verecek.

BÖLÜMLER ÇOĞALACAK

Yalçın "Uygulamalı Eğitim Merkezi'nde ileride ana dal sayısı artacak ve farklı branşlarda eğitim verecek. Bir enstitü gibi çalışarak sektöre eleman kazandıracaktır" dedi. Eğitim Merkezi'nde 20 kişilik sınıflarda eğitim verilecek ve piyasanın altında bir ücrete eğitim alınabilecek"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk kez asansör eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN