'EXPO İzmir'e çok yakışacak'

Giriş Tarihi: 31.10.2013

Başbakan Erdoğan Kongre'de EXPO adaylığımıza da vurgu yaptı, "Organizasyon için ciddi mücadele verdik. Sağlık temasına yatırım yapan Türkiye EXPO ile taçlanacak" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümünün kutlamasının ertesinde toplanan Kongre'nin önemine değinerek başladığı konuşmasında 1. İzmir İktisat Kongresi'nin, Türkiye'nin tüm renklerini bir araya getirdiğini söyledi, "İlk kongrede büyük toprak sahipleri, esnaf, çiftçi vardı. Varlıklı aileler kadar işçiler de vardı. Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde kalkınma modelini sunmuştu. Bundan 90 yıl önce siyasi anlamda ilk meclis ve Cumhuriyet tüm etnik kökenleri eşit kucaklamıştır. Eskinin hesapları, intikam üzerine dış politika değil barış ve kardeşlik üzerine bir dış politika vardı. Sanılanın tam eksine Cumhuriyet'in ilk zamanlarda yabancıların mülk edinmesinin önü açıldı. Atatürk döneminde yabancılara toprak satıldı. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Yabancı sermayenin önü açılmıştır. 1940'lı yıllar ve müdahale dönemleri Cumhuriyet'in kuruluş anlayışından uzaklaştırılmış, ülke içine kapatılmış, topluma dayatma yapılmış ve istikametten sapılmıştır" dedi.

HERKESİN CUMHURİYETİ

Sermayeyi ayırmanın Cumhuriyet anlayışı olmadığını kaydeden Erdoğan, "Cumhuriyet, İstanbul sermayesinin olduğu kadar Manisa, Gaziantep gibi tüm vilayetlerimizin, ülkenin Cumhuriyeti'dir" dedi. "2023'te dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri konumuna yükseldiğimizde 2 trilyon dolar milli gelire, 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaştığımızda hiç kuşkunuz olmasın ki bu milletimizin tamamının eseri, tamamının gururu olacaktır" diyen Başbakan, Kongrenin düzenlenmesine yaptıkları katkılar nedeniyle, Valilik ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Kongrenin geniş katılımla düzenlendiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, umut verici bir istişare zemini oluşturulduğunu belirtti, EXPO için de çok ciddi mücadeleler verildiğini dikkat çekti, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böyle bir organizasyonun İzmir'e çok yakışacağına inanıyorum. Tüm dünya, 2020 yılında adeta kendini bulacak. Ana teması sağlık olan EXPO ile sağlığa büyük yatırım yapan Türkiye taçlanacak. Sağlık teması ile önemli bir süreç yaşanacaktır."

Kimler katılıyor?
Swissotel Büyük Efes Kongre Merkezi'ndeki Kongre'nin açılışına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile çok davetli katıldı. 3 gün devam edecek kongre boyunca gerçekleştirilecek 34 oturumda 21'i yurtdışından 241 panelist konuşma yapacak. Dünyanın ve Türkiye'nin önde gelen isimlerinin buluştuğu 5. İzmir İktisat Kongresi'nde EXPO 2020'ye aday olan ev sahibi İzmir ve Ege Bölgesi'ne özel 14 oturum gerçekleştirilecek.

Ele alınacak konular
Kongrede, küresel ekonomik gelişmeler ışığında Türkiye ekonomisi, yüksek ve istikrarlı büyüme, finans, sanayileşme, girişimcilik, Ar-Ge ve yenilik, nitelikli insan kaynağı, bölgesel gelişme, rekabetçi ve yaşanabilir kentler, kapsayıcı kalkınma politikaları, iş gücü piyasası ve istihdam, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme, tarım ve gıda, hizmetler sektörü, kamu ekonomisi, kamu yönetimi reformları, bilişim politikaları, uluslararası rekabet gücü, uluslararası ticaret ve benzeri konu başlıkları kapsamında ülkemizin önümüzdeki dönem politikalarına ışık tutacak tartışmaların yapılması amaçlanıyor.

Toprak: Mutluluk duyuyoruz
İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kongre'nin 27 Kasım'daki EXPO oylaması öncesi iyi olduğunu, delegeler nezdinde olumlu etkiler yaratacağını vurguladı, "Bugün kongreyi 5. kez İzmir'de düzenlenmesinden mutluluk duyuyoruz" diye konuştu. İzmir'de yürütülen projeler hakkında bilgi veren Toprak, Çandarlı Limanı, İzmir-İstanbul Otoyolu, Sabuncubeli ve Konak Tünelleri, Lojistik Merkezi, eğitim ve sağlık kampüsleri yatırımlarının devam ettiğini kaydetti, "Bu yatırımlarla İzmir kabuğunu kırma noktasına gelmiştir" dedi.

Kocaoğlu'ndan destek teşekkürü
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, teşvik ve EXPO konularına değindiği konuşmasında şunları söyledi: "Gelişmiş illerden az gelişmiş illere kaynak aktarımı normaldir. Ancak bunun makul düzeylerde olması gerekir. İzmir'in bölgesel teşvik kapsamında bulunduğu yer, kentimizdeki sanayi ve istihdam açısından, her gün daha büyük tahribatlar yaratmaktadır. EXPO 2020 adaylık sürecindeki destekleri için devletimize ve hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. Umarım hep birlikte bu projeyi başaracağız. Hedefimiz, EXPO'nun ev sahipliğini üstelenebilmektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'EXPO İzmir'e çok yakışacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN