Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Daha iyi bir fuar için sabrederiz'

Giriş Tarihi: 1.11.2013

İzmir'de yeni fuar alanının Marble Uluslararası Doğaltaş Fuarı'na yetişemeyecek olmasını sektör temsilcileri normal karşıladı, "Doğru dürüst olması için, bir sene beklemek daha faydalı olur " dedi

İzmir'in yeni fuar alanının 2014 yılının Mart ayına yetişemeyeceğinin ortaya çıkmasına rağmen doğaltaş sektör temsilcileri yine olumlu konuştu. Gaziemir'deki yeni fuar alanının Mart 2014'te yapılacak olan, sektöründe dünyanın ikinci büyük fuarı Marble Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'na yetişemeyecek olmasını sektör temsilcileri değerlendirdi. Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Raif Türk, "Altyapısı tamamlanmayan bir yerde fuar yapmaktansa, bir yıl daha sabretmek bizim için daha iyi olacaktır" dedi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Erdinç ise, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu bu projeye büyük önem veriyor. Her şeyiyle tamamlanmış dört dörtlük bir fuar düzenlemek hem sektörümüz hem de İzmir'imiz için daha iyi olacaktır" diye konuştu. Yarım kalmış, tam olarak tamamlanamamış, fiziki yapısında çeşitli yetersizlikler olacak bir yerde fuar düzenlemek sektörü olumsuz etkileyeceklerini belirten Türk, "Tamamen bitmemiş bir yerde fuar yapmaktansa bir sene daha sabredip, her şeyiyle tamamlanan bir yerde fuarımızı gerçekleştirmek herkes için daha iyi olacaktır. Böylece fuarımızı bize yakışır bir şekilde, dünyanın en iyisi olarak gerçekleştirebiliriz" dedi. Fuar alanının sadece binalarının bitmesi yeterli olmadığını söyleyen Erdinç ise, "Ulaşımıyla olsun, raylı sistemiyle olsun her anlamda altyapı yatırımlarının tamamlanarak açılması daha iyi olacaktır" dedi.

"SORUNUMUZ BAMBAŞKA"
Türkiye'ye net bir şekilde 5 milyar dolarlık döviz girdisi sağlayan madencilik sektörünün esas sıkıntısı başka olduğunu belirten Erdinç, "Ocaklara izin verilmemesi ve sektörde çalışacak işçi bulamamamız çok daha büyük bir sorundur. Yurt içinde işçi bulamadığımızı defalarca dile getirdik. Ocaklarımızdaki çalışmaların hızlandığı Mart-Kasım ayları arasında yurtdışından işçi getirebilirsek, emin olun ki, ülkemize çok daha iyi kazançlar sağlayacağız" dedi.

Mermercilerin işçi isyanı
Türkiye'deki en zengin mermer rezervlerine sahip Denizli'deki sektör temsilcileri, çalışacak personel bulmakta zorlanıyor. Eymer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eyüpoğlu, sektörün en büyük sorununun çalıştıracak işçi bulmak olduğunu söyledi. Alınamayan her siparişin memleketin kaybettiği döviz geliri olduğuna işaret eden Eyüpoğlu, sektördeki çalışma şartlarının aslında bilinenin tersine maaşların dolgun olduğunu ifade etti, "Şu an 220 çalışanımız var. Ama 50 kişiye daha ihtiyacımız var. Biz bu sorunu gideremiyoruz. Çalışmak için gelen çok az oluyor. Çalışma şartları da kesinlikle ağır değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Daha iyi bir fuar için sabrederiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN