Türkiye'nin en iyi haber sitesi

650 çalışanın gözü kulağı bu ihalede

İzmir'de 2014 yılı belediye hizmet binalarına personel alımı ihalesi bugün saat 10.00'da yapılacak. İşlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan İZELMAN personeli, sonucu endişeyle bekliyor

Giriş Tarihi: 5.11.2013
Geçtiğimiz yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki birimlerde çalışan 650 İZELMAN personelinin işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bırakan, 2014 yılı için belediye hizmet binalarında temizlik, bakım, ofis yönetim, denetimde çalıştırılmak üzere personel hizmeti alımına ilişkin yeni ihale, kamu ihale yasasında öngörülen değişiklik yapılmadığı için yenilenecek. Belediye çalışanlarının gözü kulağı bugün saat 10.00'da yapılacak ihalede olacak. İhaleye İZELMAN Şirketi'nin yanı sıra başka kimlerin katılacağı da ihale saatinde belli olacak. İhaleye katılan firmaların İZELMAN'ın vereceği teklifin altında fiyat vermesi halinde halen daha belediyenin çeşitli birimlerinde bu hizmeti veren personel için yine sıkıntılı günler başlayabilecek. 650 belediye çalışanı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecek.

3 YIL TECRÜBE ŞARTI
İhale şartnamesinin özenli şekilde hazırlanmadığı gerekçesi ile işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan işçiler ve sendikanın eleştirilerinin hedef olan Büyükşehir Belediyesi, benzer sıkıntını bir daha yaşanmaması için bu sefer işi sıkı tutu. Bugün saat 10.00'da yapılacak ihale için hazırlanan idari ve teknik şartnameye bir takım özel hükümler kondu. Yine şartnameye göre firmanın çalıştıracağı elemanlar özel ya da hizmet sektöründe en az 3 yıl tecrübe sahibi olması gerekecek. Çalışacak olan personel bu deneyimlerini belgelendirecek. İhaleyi alan firma mevcut çalışanların yüzde 80'ini elinde tutmak zorunda olacak ve işten çıkaramayacak. Yüklenici, gerekçe göstermeden ve idarenin haberi olmaksızın işçi çıkartamayacak. Ayrılan işçi idareye bildirilecek. İki gruptan oluşan toplam 650 çalışanın alacağı ücretler de şartname ile güvence altına alındı. Buna göre yüklenici birinci grupta çalışanlara asgari ücret artı yüzde 40, ikinci gruba ise asgari ücret artı yüzde 95 brüt maaş ödeme zorunda olacak. İhaleyi alan firma 1 Ocak 2014 itibariyle iş başı yapacak ve 31 Aralık 2014 tarihine kadar bu işi sürdürecek. Ayrıca alt yüklenici çalıştıramayacak böylece taşeronun da önüne geçilmiş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
650 çalışanın gözü kulağı bu ihalede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN