Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: İzmir'i bekleyen 'yüksek' tehlike

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Geçtiğimiz günlerde Egeli Sabah'ın manşeti hayli çarpıcıydı. Değerli kardeşim Soner Çağlar imzalı haberde, İzmir'i bekleyen tehlikeye dikkat çekiliyordu. Malum, Bayraklı sahilinde binalar peş peşe yükseliyor. Manhattan Projesi olarak da bilinen bu yeni planlamaya bir şartla destek verenlerdenim. Altyapıyı tamamlamadan üstyapıya geçme hastalığımızın burada asla nüksetmemesi gerektiğini ısrarla savunuyorum. Yoksa sonu kötü olacak. Bölgede şimdiden sıkışan trafiğin, gökdelenlerden sonra ne hale geleceğini düşünmek bile istemiyorum. Bu konu EXPO 2020 için de önem taşıyor. Daha önce yazmıştım, İzmir'in trafik sorununun tartışıldığı şu günlerde o satırları bu köşeden bir kez daha paylaşmak gerekiyor. İşte o yazı... Rekabet iyidir, kaybetseniz bile kazandırır, mutlaka iz bırakır.

TİCARET VE FİNANS ÜSSÜ
İzmir'
in EXPO 2020 yarışı da öyle. Daha önce hiç aklımıza gelmeyen yerler dahi bu sayede algı ve merak sahamıza girdi. Rakiplere baktıkça kendimizi daha iyi görüyor, dersler çıkarıyoruz. Sao Paulo... Dünyanın öbür ucunda, 20 milyona yaklaşan nüfusuyla Güney Amerika'nın en büyük şehri. Devasa gökdelenleriyle dikine yapılaşmış bir kent. Brezilya'nın ticaret ve finans üssü. İlk bakışta İzmir'e göre üstünmüş gibi geliyor ama öyle değil. Günün her saatinde geçit vermeyen trafiği yüzünden EXPO'yu almasının zor olduğu düşünülüyor. Kara yoluyla ilerlemek pek mümkün olmadığı için hava taksi sistemine geçilmiş. Gökdelenlerin üzerinden sürekli helikopterler kalkıp iniyor, tam bir keşmekeşlik. 2014'te FIFA Dünya Kupası'na, 2016'da da Olimpiyatlar'a ev sahipliği yapacak Brezilya'nın EXPO 2020'yi de kapmasına imkansız gözüyle bakılıyordu.

BAŞDÖNDÜREN GELİŞME

Sao Paulo'nun trafiği de hesaba eklenince, neredeyse hiç şansları kalmadı gibi. Bizim bu sevinçli haberden almamız gereken bir ders var. Şu an İzmir'de trafik akıyor, birkaç yıl sonra da böyle olur mu, doğrusu ben kaygılıyım. Çünkü İzmir de hızla dikine yapılaşıyor. Alsancak-Turan arasında baş döndüren bir gelişme var. Sayıları hızla artacak o gökdelenlerle trafik ne olur göreceğiz... Yeni düzenlemelerin yapılması, mevcut yollara yenilerinin eklenmesi kaçınılmaz. Kimi uzmanlara göre çok katlı binaların yükseldiği o bölgede işe önce, İZBAN demiryolu hattını yeraltına almakla başlamak gerekiyor. Böylece aradaki demir perde kalkacak, Altınyol'la gökdelenler arasında kesintisiz ulaşım koridorları açılacak. Bu hamleyle gelecekte çok katlı yolların inşası da mümkün olacak. EXPO yarışında temamız, 'Daha iyi bir dünya için yeni yollar, herkes için sağlık.' Daha iyi bir İzmir için de yeni yollar kaçınılmaz...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: İzmir'i bekleyen 'yüksek' tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN