Ertuğrul AYTAÇ: Heyecan artıyor

Giriş Tarihi: 7.11.2013
İzmir'de İktisat Kongresi yapıldı. Bu kentin manzarasını 3 gün boyunca izleme fırsatını buldum. Her şeyimiz abartı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan gelecek diye trafik felç, yollar kesilmiş. Swissotel'e ulaşmak, deveyi hendek atlatmaktan zor. Bu zorlukları yenerek kongreye katıldım. Yaptığım konuşmada İzmir'in gelişme yıllarının 1950-1960 ile 1965-1980 yılları arasında olduğunu belirttim. 12 Eylül ihtilalinden sonra İzmir, ülkemizdeki siyasi gelişmelerin yansımasını iyi okuyamadığı için, 30 yıldır her dalda geriliyor. Anadolu kaplanları İzmir'i geçiyor. "Karşıyım karşı, her şeye karşı" sloganları ile yaşayan bir zümre İzmir'e hakim olmuş. Eski Garaj'ın hali ortada, fareler cirit atıyor. Çözüm için el birliği yok.
Gelelim Manisa'ya. Yerel seçim öncesi, siyaset kazanı mesir macununun kaynatılması gibi fokur fokur kaynıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayını ilk açıklayan mevcut Başkan Cengiz Ergün'ü aday gösteren MHP oldu. Şimdi sıra Şehzadeler ve Yunus Emre ilçelerine geldi.
Manisa'daki değişimi sürdüren Başkan Ergün'ün sağ kollarından biri olan Yardımcısı ve Fen İşleri Müdürü Cem Çöllü Şehzadeler'den aday adayı olmak için istifasını verdi. Benim izlenimim MHP'de İl Başkanlığı yapan, Ersoy Arslan, Nuri Yansiler, Ziya Elmalı ve Şükrü Efendioğlu'nun da tam desteğini alan Çöllü'nün Şehzadeler'e Belediye Başkan adayı gösterileceği yönünde.
Yunus Emre derseniz orada da Cengiz Ergün'ün sağ kolu Başkan Yardımcısı Mimar Azmi Açıkdil. CHP'de durum şu: Manisa'nın iki ilçesinde temayül yoklaması yaptılar. Aday adayları çalışmalarından sonra sandıklara atılan oylar sayıldı. Şehzadeler'de eği- timci Semih Balaban, Yunus Emre'de avukat Ali Aslan birinci çıktı.
CHP İl Başkanı Cahit Kaplan başkanlığında toplanan yönetim, sandıktan çıkan sonuçları dikkate alarak, Semih Balaban'ı Şehzadeler, Ali Aslan'ı da Yunus Emre ilçesinden aday ilan etti.
Bu konuda CHP Manisa Teşkilatını kutlamak gerek.
CHP'de sıra Büyükşehir adayına geldi.
Gördüğüm manzara şu: CHP'de Milletvekili Özgür Özel'in Büyükşehir adayı olacağı görülüyor.
Başkent zirvesinde dolaşan söylentilere göre; CHP ile MHP arasında Ege Bölgesi'nde yapılmak istenen "dayanışmalar" gerçekleşmezse Özel'in adaylığını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu açıklayacak.

AK PARTİ'DE DURUM

Başta Büyükşehir olmak üzere 2 ilçenin adaylarının ilanı ay sonuna kadar sarkacağı görülüyor.
Bu hafta sonu aday adayları parti teşkilatlarının önüne çıkarak sınav verecekler. Oylar sandığa atılacak. Sandıklar Başkent'e gönderilecek.
Son kararı Genel Başkan Erdoğan verecek. AK Parti aday belirlemede ince eleyip sık dokuyor. 2 aydır harıl harıl anket çalışmalarını sürdürüyor. AK Parti'nin Büyükşehir Şehzadeler ve Yunus Emre'deki adayları da belli olunca, Manisa'daki yerel seçim heyecanı başlamış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ertuğrul AYTAÇ: Heyecan artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN