Teşvik engeli aşıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Yeni Fuar Alanı ile ilgili "Teşviklerden yararlanamaz" kararı, Başkan Kocaoğlu'nun girişimleri ile tatlıya bağlandı, inşaatın durma riski de ortadan kalktı

Giriş Tarihi: 8.11.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında Yeni Fuar Alanı'nın tema parkı ilan edilmesi nedeniyle yaşanan ÇED (çevre etkisel değerlendirme) tartışması uzlaşma ile sonuçlandı. Bu gelişme ile Fuar Alanı'nın teşviklerden yararlanmasının önü açıldı, inşaatın durma riski ortadan kalktı. Büyükşehir'in en prestijli yatırımlarının başında yer alan Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı ile ilgili ÇED tartışması geçtiğimiz aylarda patlak verdi. İhale dosyası uzun süre Kamu İhale Kurumu'nda bekletilen, kamulaştırmaları ile birlikte 400 milyon liraya mal olacak projenin teşvikten yararlanma talebi Çevre Şehircilik Bakanlığı kararıyla askıya alınmıştı. Ancak, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir ziyaretinde "Teşvikten yararlandıracağız" dedi. Bunun üzerine Belediye, proje için başvuru yaptı. Daha sonra başvuru için gerekli belgeler arasında yer alan "ÇED gerekli değildir" yazısını da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan istemişti. Bakanlık ise gönderdiği yazıda bölgenin fuar alanı değil temalı park (halkın eğlenmek amacıyla para ödeyerek girdiği geniş alanlara kurulu parklar) olduğunu ifade ederek "ÇED raporu almanız gerekir" yanıtı göndermişti.

ANKARA'DA EL SIKIŞTILAR

Bakanlığın, bu değerlendirmesinin doğru olmadığını savunan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bakanlığa bir yazı gönderd. Yazıda özetle şöyle dendi: "Proje, Uygulama İmar Planında 'Fuar Alanı' olarak işlenmiştir. İnşaat halen daha devam etmektedir. Bölgede açık ve kapalı sergi holleri, fuar sokağı, toplantı salonları, seminer salonları, kafeteryalar, restoranlar, idari bina ve ofisler, teknik merkezler ve kapalı otoparkların bulunmaktadır. Projenin İmar Kanunu'nun ilgili maddesine göre 'Sergiler Binası' adı ile yapı ruhsatı almıştır. Alan halkın eğlenmek amacıyla para vererek girdiği yer değil, ihtisas fuarları düzenlenecek önemli bir çalışmadır. ÇED raporu almamız yolundaki karardan vazgeçilmesini talep ediyoruz." Bu çabalar olumlu sonuç verdi. Geçtiğimiz günlerde Ankara'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürü ile görüşen Başkan Kocaoğlu, masadan el sıkışarak kalktı. Edinilen bilgiye göre; Büyükşehir Belediyesi bakanlığa "Biz burada düzenli olarak para toplamayacağız" şeklinde taahhütname gönderecek. Bakanlık da, Büyükşehirer'e "Yeni Fuar Alanı ÇED kapsamında değildir" şeklinde yazı gönderecek. Böylece inşaatın durma tehlikesi ortadan kalkmış oldu. Böylece, Büyükşehir Belediyesi, Fuar Alanı'na girişte olmasa bile ihtisas fuarlarının düzenlendiği bazı hollere giriş için ziyaretçilerden ücret alabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşvik engeli aşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN