Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 bin kişiyi kesti

Giriş Tarihi: 11.11.2013

İzmir Adli Tıp Kurumu'nda hiç ara vermeden çalışan Adem Uyanık, 42 yılda tam 60 bin otopsiye girdi, kendi alanında bir rekora imza attı, emekli oldu

Otopsi teknisyenliği dünyanın en zor mesleklerinden biri. Kimileri cenaze, ölüm, otopsi kelimelerini duyunca bile ürperirken, İzmir Adli Tıp Kurumu'nda otopsi teknisyeni olarak çalışan Adem Uyanık (65) için bu kelimeler hayatının bir parçası haline geldi. Mesleğine aşık olan Uyanık, hafta sonu, gece, gündüz, bayram demeden 42 yıl izinsiz ve raporsuz çalışarak kendi alanında bir rekora imza attı. Geçtiğimiz günlerde emekli olan ve bugüne kadar yaklaşık 60 bin otopsiye giren 3 çocuk babası Uyanık, "Çoğu insan için zor bir meslek olabilir ama ben işimi çok seviyorum. Bu nedenle izinsiz ve raporsuz olarak 42 yıl çalıştım. O kadar merhametliyim ki tavuk bile kesemem. Canlı bir varlığa kesinlikle zarar veremem" dedi. 42 yıllık emeğinin ardından emekli olan otopsi teknisyeni Adem Uyanık'a İzmir Adli Tıp Kurumu çalışanları sürpriz bir veda yemeği düzenledi. Bornova'daki Bortes Restoran'da verilen yemekte İzmir Adli Tıp Kurumu Grup Başkan Vekili ve Morg Daire Başkanı Mustafa Dalgıç, Uyanık'a plaket verdi.

DUYGU YÜKLÜ ANLAR
Uyanık plaketi alırken duygu dolu anlar yaşarken, göz yaşlarına hakim olamadı. Adli Tıp Kurumu'na verdiği 42 yıllık hizmetinden dolayı Uyanık'a teşekkür eden Mustafa Dalgıç, "Adem Bey, uzun yıllar izinsiz ve raporsuz olarak bu kuruma hizmet etti. Bugün çalışma hayatını noktaladı. Bundan sonraki hayatında başarı ve mutluluklar diliyorum" diye konuştu. Dışarıdan insanlara çok zor meslek olarak görünen otopsi teknisyenliğini çok sevdiğini anlatan Uyanık, "Mesleğimi severek yaptığım için hiçbir sıkıntı çekmedim. İzinsiz ve raporsuz çalıştım. En zoru da akşam beraber yemek yediğim, oturup sohbet ettiğim arkadaşlarımı sabah işe geldiğimde otopsisini yapmak oldu. Otopsilere üzülerek girdim" dedi. Binlerce otopsiye girmesine rağmen çok merhametli biri olduğunu vurgulayan Uyanık, "Merhametliyimdir. Tavuk bile kesemem. Koyun bile kesemem. Emekli olduktan sonra bu kurumdan ayrılmak çok zor olacak. Çok özleyeceğim. Arkadaşlarım arasında zaman zaman espri konusu oluyor. '60 bin kişiyi kestin ama bir kere bile karakola gitmedin, gözaltına alınmadın' diyorlar. Türkiye'de benim kadar otopsiye giren kimse yok. Bu kendi alanımda bir rekor" dedi.

HİÇ İZİN YAPMADAN ÇALIŞTI
1948 doğumlu Adem Uyanık, mesleğe 1971'de Ege Üniversitesi Adli Tıp biriminde başladı. 1985 yılında İzmir Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı kurulunca doktor Hüseyin Karali'nin isteği üzerine bu kuruma geçti. Ege Üniversitesi ve İzmir Adli Tıp Kurumu'nda bu mesleğin çok fazla seçilmemesi nedeniyle yaklaşık 35 sene boyunca tek başına otopsi teknisyenliği yaptı. 42 senelik meslek hayatı boyunca yaklaşık 60 bin otopsiye girdi. Mesleği boyunca hiçbir gün rapor almadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 bin kişiyi kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN