'da Yörük kültürünü yaşatıyorlar

Giriş Tarihi: 11.11.2013 16:35

Uzun yıllar usta bulunamadığı için yapılamayan ve Yörüklerin günlük hayatta kullandığı körüklü çizme yapımı için Yörük Obaları Derneği tarafından çalışma başlatıldı.

'da Yörük kültürünün yaşatılıp, gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla başlatılan çalışma kapsamında körüklü çizme yapım imalathanesi açıldı.Belediye Başkanı , açılış töreninde yaptığı konuşmada, Muğla'nın tarihi ve kültürel yapısıyla değerlerini koruyan bir şehir olduğunu söyledi.

İlde son yıllarda Yörük kültürüyle ilgili önemli çalışmalar yapılmaya başlandığını belirten Gürün, öncelikle Yörük kıyafeti diken bir esnafın istihdam
edildiğini, ardından Söke, Denizli ve Aydın'dan alınan körüklü çizmeleri Muğla'da yapmaya başladıklarını anlattı.

Yapılan çalışmanın, Yörük kültürünün yaşatılıp gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Gürün, "Yörük kültürünü gerçekten yaşamak ve görmek isteyen herkesi Muğla'ya davet ediyoruz" dedi. Gürün, Muğla Yörük Obaları Derneğine kültürel değerlere sahip çıktıkları için teşekkür etti.

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan da ilin Yörük-Türkmen şehri olduğunu dile getirdi.Dernek olarak 2007 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında çeşitli programlara katılarak, Yörük kültürünü yaşatmaya çalıştıklarına işaret eden Akcan, çalışmalara gençlerin öncülük etmesini önemsediklerini aktardı. Muğla'nın her yıl çok sayıda yerli ve yabancı konuk tarafından ziyaret edildiğine dikkati çeken Akcan, şunları söyledi:

"Bizim denizimiz de var, yaylamız da. Kültürel değerlerimizi çok önemsiyoruz. Bölgemize gelen tüm ziyaretçiler, Yörüklerin günlük hayatta
kullandığı malzemeleri görerek alma fırsatına sahip olacak. Ziyaretçilerimiz, derneğimiz bünyesinde oluşturulan müzemizi gezdikten sonra, yöresel kıyafet ve ayakkabılarımızı da görmüş olacak. Artık, kültürümüze özgü kıyafet ve ayakkabılarımızı dışardan almıyor, gönderiyoruz."

Konuşmaların ardından, körüklü çizme imalathanesinin açılışı katılımcılar tarafından gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muğla'da Yörük kültürünü yaşatıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN