Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yol göstericimiz ortak akıl olacak"

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, "Demokrasinin sigortası çok seslilik, katılımcılık, saydamlık ve hesap verebilirliktir"dedi

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Ege-Koop tarafından düzenlenen Serbest Kürsü etkinliğinde konuşan Genel Başkan Hüseyin Aslan, "Demokrasinin sigortası çoğulculuk, çok seslilik, katılımcılık, saydamlık ve hesap verebilirliktir. Türkiye'nin bugünkü ivedi ihtiyacı, 'güç gösterisi' değil, tersine iyi yönetim, demokrasi, hoşgörü ve barış içinde, birlikte yaşama kültürünü geliştirecek adımlar atmaktır. Yerel yöneticilerin yol göstericisi ortak akıl olmalıdır" dedi. Ege-Koop tarafından "Yerel Yönetimler, Demokrasi, Finans Yönetimi ve Katılımcılık" başlıklı "Serbest Kürsü" etkinliği Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Etkinliğin açılışında konuşan Ege-Koop Genel Başkanı ve CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Hüseyin Aslan, yerel yönetimlerin demokrasi tebiyesinin toplumsal taban bulmasında, demokrasinin kalite kazanmasında ve güçlenmesinde çok önemli bir role sahip olduğun belirtti. Aslan şöyle konuştu: "Bu rolün eyleme dönüşmesinde en etkili adım da yerel demokrasiyi özümsemek ve kaliteli kent yaşamı için proje demokrasisi niteliği kazandırmaktır. Bu nedenle yerel yöneticilerin kafasında ve dosyasında projesi, gönlünde ise insan sevgisi olmalıdır. Yol göstericisi ortak akıl, hizmet anlayışı ise ben merkezli değil, 'biz merkezli' olmalıdır. Son kitabım 'Dost Kapısı Belediye'de şeffaf, hesap verebilir belediye yönetimi ile vergi ödeyen yurttaşların hakları, belediye yönetiminden beklentileri yer almıştır. Demokrasinin sigortası çoğulculuk, çok seslilik, katılımcılık, saydamlık ve hesap verebilirliktir. Türkiye'nin bugünkü ivedi ihtiyacı, iktidarın kendi taraftarını bütünleştirmek, çekirdeğini güçlendirmek için sergilediği 'güç gösterisi' değil, tersine iyi yönetim, demokrasi, hoşgörü ve barış içinde, birlikte yaşama kültürünü geliştirecek adımlar atmaktır."

"SAFıMIZ BELLİ OLSUN"
Etkinlikte Ege-Koop Danışma Kurulu Başkanı Öcal Uluç, görevini Avukat Metin Öney'e devretti. Devir nedeniyle Uluç'a plaket verilirken duygusal anlar yaşandı. Gözyaşlarını tutmakta zorlandığını belirten Öcal Uluç, "Sosyal hayatımda birçok etiketim oldu, ancak bunların dördünü ölene kadar taşıyacağım. Bunlar Türk olmak, Uluç ailesinin mensub olmak, gazeteci olmak ve Ege-Koop Danışma Kurulu Başkanı olmaktır" diye konuştu. Ege-Koop Danışma Kurulu Başkanı Metin Öney, yaklaşan yerel seçimlerin önemini bir anekdot ile aktardı. Öney, "Nemhut'un Hz. İbrahim'i ateşe atacağını öğrenen bir karınca, bir damla su ile yola çıkar. Onu gören bir kaplumbağa 'Bu hızla ve bir damla suyla İbrahim'e nasıl yardım edebilirsin ki' der. Karınca ise 'Evet, edemem, ama en azından safım belli olsun' yanıtını verir. Gün saf tutma günüdür. Saf tutmazsak yas tutarız" dedi.

"MAZERET OLMASIN"
Etkinlikte CHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın da bir konuşma yaptı. Karayalçın, "Atatürk'ün öncülüğünde verilen Kurtuluş Savaşı'nın en önemli iki ilkesi yerellik ve demokratikliktir. Bu iki kavram, Kurtuluş Savaşı'na özgün bir kimlik kazandırmşıştır. Kurtuluş Savaşı'mız, bir meclis tarafından demokratik kararlarla yönetilmiştir" diye konuştu. CHP'den Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'a destek vermek amacıyla etkinliğe katılan sanatçı Faruk Demir ise "2014 seçimleri asla adaylar arasında geçecek basit bir yerel seçim değildir. Bu seçim, Cumhuriyet'in devamı ile onu yok etmek isteyenler arasında bir kavgadır"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yol göstericimiz ortak akıl olacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN