Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zeki HOZER: Kongrenin ardından

Giriş Tarihi: 15.11.2013
İlkini Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı İktisat Kongresi'nde konuşmacı olarak bulunmaktan onur duydum. Dönemin Ekonomi Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, savaştan yeni çıkmış ve henüz işadamı, işçisi ve sanayicisi olmayan ülkenin 1135 temsilcisini toplayarak, ekonomik envanterini çıkartmış, kalkınma model arayışları ile Cumhuriyet'in ilk yol haritasını şekillendirmişti. Yani katılım son derecede yüksek idi.
Bu yılki Kongre'de de son derece yüksek düzeyli bir katılım oldu.
Gerek panel başlıkları ve gerek sunumu gerçekleştiren yurtiçi ve yurtdışı konuklar, tatmin edici ve İzmir için düşünsel zenginliği ile göz dolduran vasıftaydı. Sanırım tek eksiklik, önümüzdeki on yılları tasarlayan felsefe ve bilimcilerin, yani fütüristlerin (gelecek bilimciler) olmamasıydı.

100. YIL HEDEFİMİZ YÜKSEK

Benim sunumum "sağlık turizmi" özelinde medikal turizmdi. Sağlık turizmi ilk kez formel anlamda 1990'lı yıllarda başladı. Bugün 480 bin hasta sayısı ile gerçekten ciddi bir yol aldık. Gelir yaklaşık 1 milyar dolar ve bu hedefimizin sadece yüzde 5'i.
Cumhuriyetimizin 100. yılında 2 milyon hasta ve 20 milyar dolar girdi sağlamayı umuyoruz.
Bazı istatistikleri veri bazında belirtmek gerekirse; toplam hekim sayısı 130 bin ve bunun 70 bini uzman. Avrupa Birliği standartlarında her 100 bin kişiye 326 hekim ve 571 hemşire düşerken, ülkemizde 169 hekim ve 308 hemşire düşüyor. Bu da sağlık turizmi gibi sofistike bir alandan önce ülkemiz sağlık altyapısı için almamız gereken yollar konusunda bize bazı ipuçları veriyorsa da, sadece İzmir için, İzmir orijinli yıllık ihracatımız kadar bir cironun sağlık turizmi hizmeti ile gerçekleştirilebileceği de bir gerçek.

50 ÜLKEYE 2 SAATLİK MESAFEDE
Bu yıl itibariyle sağlık turizmi için dünyada harcanan para 100 milyar doları geçmiştir. Sadece ABD kaynaklı 50 bin hasta tıbbi sorunlarına çözüm için kişi başına ortalama 7-10 bin dolar harcayarak kendi ülkeleri dışına çıkıyor. Toplamda Avrupa, ABD ve Körfez ülkeleri gibi zengin ama sağlık hizmet maliyetleri yüksek olan ya da bazı Afrika ülkelerinde olduğu gibi yetersiz hizmete maruz kalan ülkelerden 10 milyona yakın insan, sağlık turizmi kapsamında ülkelerinin dışına çıkıyor. Amaçları kişisel sağlık maliyetlerini düşürmek ve yüksek hizmet kalitesinden yararlanmaktır. Bu bağlamda İzmir, yetişmiş insan gücü, yenilenmiş fizik altyapısı ve teknolojik tıbbi donanımlarına ek olarak 2-4 saatlik bir uçuş sürecinde ulaşılan 50 ülke konumuyla, ideal bir medikal turizm destinasyonudur.
EXPO 2020 de sağlık turizmi için büyük bir ivme yaratacaktır. Hem ulusal sağlık altyapı kalitesinin Avrupa standartlarına ulaştırılması hem de var olan kent potansiyelinin maksimum değerlendirilmesi açısından sağlık turizmi konusunda yoğunlaşma vardır. Bunun yanında, dünya tıbbının nanoteknoloji, genetik mühendisliği ve DNA rekombinant teknolojisi ile önümüzdeki birkaç yılda inanılmaz evrimi ile bir başka boyuta ulaşılacak olması, sektör analizini ve stratejik kümelenmeyi önemli hale getirmektir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeki HOZER: Kongrenin ardından
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN